Na spoljnoj strani nema vidljivih simptoma, a oštećenje se vidi tek kada presječemo krtolu.
Potrošači se žale da prilikom rezanja krompira otkriju različita oštećenja u unutrašnjosti krtole. Stres, gljivice, virusi, štetočine, neadekvatne agrotehničke mjere, visoke temperature, snabdjevenost vodom su najčešći razlozi koji dovode do ove pojave.
Zajedničko je za sve pojave da se ne uočavaju spoljašnim pregledom, nego tek kad presiječemo krompir. U većini slučajeva ostatak se može iskoristiti za jelo, ali to zavisi koliko je oštećenje zahvatilo središte, da li je prijatnog mirisa, da li je oštećenje suho ili sluzavo, od starosti. U slučaju da je star, ima veliku zahvaćenu površinu, sluzav ili utvrdite prisustvo štetočina bolje da ga bacite.
Šuplje srce je promjena koja se ne može uočiti na spoljnoj strani krtola. Početni simptomi se javljaju u samom centru u vidu malih, smeđih lezija koje vremenom postaju veće i postaju šuplje. Tkivo oko ivice pukotine je u početku ružičasto, a zatim postaje smeđe. Na pojavu šupljina utiču visoke temperature koje se javljaju toko intenzivnog rasta i razvoja, skladištenja i transporta ili zbog povreda prilikom manipulacije.
Da prilozim i ovaj moj. ? pic.twitter.com/ZDTHJa59fh
— ItAin'tFunny (@majov976) August 2, 2023
Pojava šupljeg srca se prevenira odgovarajućom agrotehnikom, biljnom ishranom i zalijevanjem usjeva tokom sušnog perioda. Voda je bitan uzrok i neravnomjerno zalijevanje je često osnovni razlog nastanka. Poslije perioda suše mogu doći obilne kiše ili zalijevanje i to uzrokuje neravnomjeran rast, tkivo se cijepa i nastaje šupljina. Prije vađenja se pokosi ili uništi nadzemna masa i pazimo da ne bacamo krtole.U skladištu obezbjiediti dobru cirkulaciju vazduha.
I za crno srce važi da se na spolja ne vide nikakve promjene, mada se rijetko mogu javiti vlažne, ružičaste ili crne pjege. U samoj krtoli središnji dio postaje tamno obojen, a nekad bude zahvaćeno kompletno tkivo do pokožice. Oboljeli dio se suši, postaje čvrst i nastaju šupljine. Pojava nastaje zbog problema u metabolizmu kiseonika, prilikom poplava, kada je zemljište pregrijano ili u skladištima koja imaju slabu ventilaciju, odnosno kada dođe do pregrijavanja u periodu razvoja, transporta i skladištenja.
Hrđa, ali i neki virusu mogu biti uzrok promjena u središtu krtole, ali i štetočine poput žičnjaka, larvi gundelja ili psilida. Za sve njih važi pravilo da se o usjevu krompira treba brinuti od izbora parcele, sjemenski krtola, preko prihrane, navodnjavanja i zaštite tokom vegetacije do vađenja, transportovanja i skladištenja.
Što je biljka pod većim stresom tokom rasta i razvoja veća je vjerovatnoća pojave. Moramo paziti da su biljke dobro snabdjevene vodom, kalijem i kalcijem, jer su veliki potrošači. Zbog toga se pobrinite da krompiru pružite sve uslove.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica