Pretraga tekstova
Iz talijanskih skladišta supermarketa povučen smrznuti špinat proizvođača "Bonduelle" jer se smatra da sadrži halucinogenu biljku mandragoru.
Talijansko ministarstvo zdravstva u srijedu je povuklo iz skladišta supermarketa Bonduelle smrznuti špinat za kojega se smatra da sadrži dijelove halucinogene biljke mandragore.
"Ministarstvo je povuklo ovaj potez nakon što je jedna milanska obitelj jela smrznuti špinat te troje članova završilo u bolnici", prenosi freshplaza.
Smatra se da se u špinatu pojavila mandragora pa je povučen Lot 15986504-7222 45M63, s rokom valjanosti do 8/2019.
Bonduelle je rekao da je prisutnost mandragore u špinatu "nije dokazan".
Mandragora (Mandragora officinarum) je višegodišnja biljka. Ima vrlo velik korijen, listovi su tamnozeleni i oštri, čudnog mirisa. Svi njezini dijelovi su otrovni, posebno korijeni plodovi. Biljka sadrži 0,4-0,6 % vrlo otrovnih alkaloida, a najviše scopolamina, atropina i hiosciamina.
Inače, za ovu biljku Židovi vjeruju da ženama daruje plodnost, a Arapi je nazivaju "vražjom jabukom". Naziv je dobila od dvije grčke riječi pa znači: biljka opasna za stoku.
U BiH se može pronaći u Hercegovini, a raste u krškim šumama i šikarama.
Foto: Bigstockphoto/HeikeRau
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Mandragora Bonduelle Špinat Halucinogena biljka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte