Pretraga tekstova
Rasad luka srebrnjaka proizvodi se najčešće u kontejnerima u zaštićenom prostoru ili lejama na otvorenoj površini, sjetvom sjemena sredinom ili u drugoj polovini avgusta.
Crni luk iz rasada uglavnom se koristi za proizvodnju mladog luka srebrnjaka ili eventualno za proizvodnju konzumnih glavica za svježu potrošnju. Za ovu proizvodnju kod nas se uglavnom koriste sorte bijelih ovojnih listova sa krupnim glavicama i sa niskim procentom suhe materije. Najpoznatije sorte su: Aprilski i Majski Srebrenac, Lisabonski, Pajo, Barjo, Copra.
Ovaj način proizvodnje crnog luka (Allium cepa L.) zastupljen je na oraničnim površinama, a namijenjen je za obezbjeđenje tržišta svježim, mladim lukom. Rasad luka srebrnjaka proizvodi se najčešće u kontejnerima u zaštićenom prostoru ili lejama na otvorenoj površini, sjetvom sjemena sredinom ili u drugoj polovini avgusta.
Za proizvodnju rasada za jedan hektar površine potrebno je dva do tri kilograma sjemena, odnosno 200 - 300 metara kvadratnih leja. Rasađivanje srebrnjaka obavlja se krajem septembra i u oktobru.
Rasad za sadnju treba da ima tri do četiri razvijena lista, debljinu četiri do pet milimetara i dužinu oko 15 cm. Neposredno pred sađenje, rasad se klasira po veličini, uz istovremeno prekraćivanje listova i korijena za 1/4 do 1/5. Sadi se ručno pod sadiljku na malim površinama ili sadilicama rasada na većim površinama. Rastojanje sadnje iznosi 20 do 30 sa 10 do 12 cm.
Kod prerane sadnje ili u uslovima tople jeseni i blage zime, presađene biljke mogu se razviti toliko da u proljeće razviju cvjetno stablo, odnosno da izrastu u cvjetonosno stablo. To se može dogoditi i ako se sadi krupniji arpadžik prečnika 2,5 i više cm.
Kod proizvodnje luka iz rasada, tokom jeseni može se primijeniti jedno, rjeđe dva zalivanja. Neposredno po ukorjenjivanju obavlja se prihranjivanje. U proljeće, čim to bude moguće, izvesti kultiviranje na četiri do sedam centimetara dubine, sa prihranom azotnim đubrivima.
Ostale mjere njege su slične pri proizvodnji crnog luka iz sjemena i arpadžika. To se odnosi na zaštitu od korova, prouzrokovača bolesti i štetočina, a naročito borbu protiv lukovih muha u rano proljeće.
Berba luka srebrnjaka je tokom aprila i maja. Prinos je od 20 do 35 t/ha.
Tagovi
Proizvodnja iz rasada Proizvodnja rasada u avgustu Optimalno vreme sadnje Zalivanje i prihrana po ukorenjavanju Zaštita i borba protiv lukovih muva Proizvodnja luka srebrnjaka
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇