Proizvodnja ranih sorti kupusa u plastenicima je odličan način za optimiziranje kalendara sadnje. Prvi plodovi na tržište stižu već u aprilu, čime se osigurava dodatni prihod proizvođača.
Rane sorte kupusa idealne su za plasteničku proizvodnju prije glavne sezone, omogućavajući brzu berbu i efikasno korištenje prostora. Sorte poput Rapidion F1 i Pandion F1 odlikuju se kratkim rokom sazrijevanja (45-55 dana) i otpornosti na hladnoću.
Pravilnim izborom sorte i odgovarajućom njegom, uz održavanje optimalnih temperatura i zaštitu agrotekstilom, moguće je postići visok prinos i kvalitetne glavice koje će zadovoljiti potrebe tržišta.
Proizvodnja ranih sorti kupusa u plastenicima je odličan način za optimiziranje kalendara sadnje. Prvi plodovi na tržište stižu već u aprilu, čime se osigurava dodatni prihod proizvođača.
Presadnice ranih sorti kupusa mogu se saditi već sredinom februara ili početkom marta, ukoliko to vremenski uslovi dozvole. Ove sorte dostižu zrelost za berbu u periodu od 45 do 55 dana, zavisno od temperature i ukupnih vremenskih prilika. Tako ćete imati spreman proizvod prije nego što počne glavna proizvodnja i osloboditi plastenički prostor za druge kulture.
Najbolje rastu i razvijaju se na temperaturama od 15 do 18°C. Održavanje ovih temperatura je ključno za postizanje kvalitetnih glavica i skraćivanje perioda rasta. Noću one mogu biti niže, ali je važno da biljke ne budu izložene ekstremnim hladnoćama tokom dužeg perioda.
Kod kritičnih jutarnjih niskih temperatura preporučuje se upotreba agrotekstila koji omogućava zadržavanje toplote i zaštitu biljaka od oštećenja. Kupus je poznat kao kultura otporna na hladnoću i može podnijeti temperature čak do -10°C, ali samo kratkotrajno. Dugotrajne niske temperature mogu usporiti rast i razvoj glavica.
Za optimalan rast i visok prinos, presadnice treba redovno prihranjivati i štititi od štetnika i bolesti.
Kada je riječ o prihrani, pri sadnji se može dodati kompost ili organsko gnojivo bogato fosforom za bolji razvoj korijena, tokom rasta biljke se prihranjuju azotnim gnojivima poput KAN-a ili ureje za ubrzanje vegetativnog razvoja, a pred formiranje glavica preporučuje se folijarno prihranjivanje kalijem i mikroelementima poput bora i magnezija.
Kod zaštite je važno redovno pregledanje biljke na prisutnost štetočina poput buhača ili lisnih ušiju. Po potrebi ih tretirajte ekološkim insekticidima ili preparatima na bazi neem ulja. Ali vjerovatno nećete imati problem sa njima u ovo doba godine. Protiv gljivičnih oboljenja, kao što je plamenjača, koristite preventivne mjere poput odgovarajuće ventilacije plastenika i fungicide na bazi bakra.
Rane sorte kupusa koje su idealne za plasteničku proizvodnju i koje brzo dostižu zrelost uključuju sljedeće:
Sve navedene sorte su pogodne za plasteničku proizvodnju, a njihov odabir zavisi od specifičnih uvjeta i potreba tržišta.
Povezana biljna vrsta
Engleski naziv: Cabbage | Latinski naziv: Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. capitata L.
Kupus je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice (Brassicaceae) koja razvija veliki pup nastao savijanjem lišća. Prve godine stvara vegetativne organe, a druge cvjetno stablo i... Više [+]Tagovi
Autor