Proizvođači se trebaju dodatno pripremiti za najavljene niske temperature. Posebno će jutra biti dosta hladna.
U brojnim krajevima Bosne i Hercegovine, posebno u brdsko-planinskim područjima, ovih dana bilježe se neuobičajeno niske noćne temperature za ovo doba godine. Na pojedinim lokalitetima zabilježen je i jutarnji mraz. Poljoprivrednici, ali i hobisti, strahuju za bilje koje je već izniklo. Situaciju dodatno otežavaju najave meteorologa o novim padavinama i još jednom osjetnom zahlađenju.
I u nižim krajevima Bosne i Hercegovine velike su oscilacije između dnevnih i noćnih temperatura. Takva kolebanja izazivaju stres kod biljaka, što može dovesti do stagnacije u razvoju, pa čak i potpunog propadanja, naročito kod kultura osjetljivih na mraz i hladnoću, poput onih iz porodice Cucurbitaceae (tikvenjače), u koju spadaju krastavac i lubenica.
Proizvođači se trebaju dodatno pripremiti za predstojeće, najavljene hladnije dane, podižući niske tunele na lubenicu, te postaviti agro folije na krastavac.
Osim toga biljci je potrebna, izbalansirana ishrana kako bi bila u što boljoj kondiciji i kako bi mogla da prebrodi stresne momente kakvi nastaju uslijed niskih temperatura i izraženijih kolebanja. Pored tikvenjača, na ovakve vremenske prilike su osjetljive i leguminoze (mahunarke) porodica Fabaaceae, kao što su pasulj, boranija, soja i druge.
Jutarnje temperature u narednim danima će se kretati između 2 i 8 stepeni Celzijusa, dok se dnevne penju i do 25. podioka što je ogromna temperaturna razlika. U ovakvim okolnostima, sve povrtne kulture na otvorenom, koje nisu tolerantne na hladnoću, doživljavaju šok, uslijed kojeg nemaju normalan rast i razviće, te stagniraju, postepeno žute i potpuno propadaju. Osjetljivije su na pojavu patogena i napad insekta.
Važno je redovno i umjereno hraniti gajene kulture te preventivno primjenjivati fungicidne tretmane. Na tržištu se mogu pronaći mnoga folijarna, tečna đubriva na bazi amino kiselina, enzima, mikroelemenata (Bioplex, Amiksol, Fitofert Aminoflex, RW Amino, Sinergen, Energen i drugi) koji povoljno djeluju na stresne situacije. Dobro bi bilo primijeniti ih prije i poslije niskih temperatura.
Takođe, postoje folijarna đubriva organskog i neorganskog porijekla (EM aktiv plus, Slavol, RW N300 i drugi) koje je dobro primjenjivati kako bi usjevi bili otporniji i u boljoj kondiciji.
Kada je riječ o ratarskim kulturama, posebno kukuruzu na težim tipovima zemljišta, stanje na terenu nije ohrabrujuće. Na parcelama gdje je kukuruz već iznikao, listovi su izrazito blijedi, a rast biljaka stagnira. Nedostaje im sunčeve toplote, a ako dođe do novog zahlađenja, razvoj ovih biljaka bi mogao biti ozbiljno ugrožen.
Na mnogim parcelama tlo je i dalje prezasićeno vlagom, zbog čega sjetva kukuruza još uvijek nije ni započela, a meteorolozi najavljuju nove padavine.
Skuplje nego lani: Sjetva kukuruza po hektaru košta oko 2.400 KM
Optimalni rokovi za sjetvu su već probijeni. Mnogi proizvođači koji su ranije nabavili sjemena viših FAO grupa sada će ta sjemena morati ostaviti za narednu sezonu, dok će za ovu godinu biti prinuđeni da nabave sorte s nižim FAO brojem zrenja.
Sve ukazuje na to da će ovo biti izuzetno izazovna proizvodna godina za ratare.
Tagovi
Autorica