Nema mnogo prirodnih neprijatelja, osim muha, parazitskih stjenica, grinja, ali oni ne mogu, u velikoj mjeri, da utiču na smanjenje brojnosti populacije stjenica
Smeđa mramorasta stjenica, Halyomorpha halys, invazivna stjenica porijeklom iz Azije, pričinjava štetu na skoro svim povrtarskim kulturama, naročito na otvorenom. U toku je parenje stjenica, a jaja se polažu do avgusta što je čini štetočinom do kraja vegetacije povrća na otvorenom i u plastenicima.
Jedna od kultura koje mramorasta stjenica napada je i cvekla. Na velikim, razgranatim listovima cvekle, mogu da se vide u paru, jedinke stjenice koje se hrane lišćem tako što ga bodu i sišu sokove. Stvaraju se okruglaste bijele ili žućkaste pjege, sa crvenkastim rubom, koje se kasnije suše i otpadaju, stvarajući rupice na površini listova.
Ima jednu generaciju godišnje, a štetu pravi imago i mlade larve. Imago prezimljava u pukotinama na kućama, pod korom drveća, a luči, kao i većina ostalih stjenica, neugodan miris. Jaja su bjeličaste boje, položena na naličju listova.
Nema mnogo prirodnih neprijatelja, osim muha, parazitskih stjenica, grinja, ali oni ne mogu, u velikoj mjeri, da utiču na smanjenje brojnosti populacije stjenica. Odgovaraju joj visoke temperature jer su slične temperaturama područja iz kojih potiče.
Od insekticida koji se koriste za njeno suzbijanje pomažu oni na bazi acetamiprida, bifentrina, lambda-cihalotrina, ali, ako se primijete na listovima cvekle treba znati da cvekla može da izdrži napad stjenica, pod uslovom da se redovno navodnjava i prihranjuje sredstvima s azotom, fosforom i kalijumom.
Dakle, kada se na lišću primijete stjenice, a cvekla je počela da raste i ima veliku lisnu masu, nije neophodno suzbijati stjenice insekticidima.
U njenom suzbijanju sredstvima koja nisu otrovna, pomaže Neem ulje koje ih odvraća od hranjenja, kao i jabukovo sirće, umjesto kojeg se može dodati sirće za salatu. Tu je i kapsaicin iz ljutih paprika, a pomaže i voda u kojoj su desetak dana, pa i više, otopljeni razni korovi.
Bubamara ih jede, Coca-Cola lijepi: Recepti protiv lisnih ušiju
Takva voda zna da bude s neprijatnim mirisom koji će da tjera čak i stjenice. Mana je što se mora češće prskati, svaka tri do četiri dana, ali je takva tečnost hranjiva. Može joj se dodati i malo sapuna, da bi se duže zadržala na površini lista.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor