Muhe jesenje generacije lete krajem septembra i tokom oktobra i tada oštećuju luk iz jesenje sadnje i biljke praziluka u kojima ostaju do narednog proleća.
Minirajuća muha luka ima dvije generacije godišnje, proljetnu i jesenju, a prezimljava u stadijumu lutke u mladim biljkama luka iz jesenje sadnje i u praziluku u polju ili u trapu. Odrasle muhe počinju da lete krajem marta - početkom aprila, a sreću se do kraja aprila, napadajući biljke luka iz jesenje i rane proljetne sadnje. Hrane se listovima ostavljajući karakteristične, u nizu raspoređene bijele pjege.
Muha je, kako kaže savjetodavac Ružica Đukić, dužine tijela tri do četiri milimetra, sivo crna, sa žutom glavom i bokovima trbuha. Larva je crvolika, dužine oko pet milimetara, blijedožute boje, a lutka je crveno-smeđa, duga oko četiri milimetra.
"Ženke polažu jaja u osnove spoljašnjih listova, ispod epidermisa. Larve se hrane parenhimom i zadržavaju se samo u vanjskim, ovojnim ljuspama stabla i lukovice, po čemu se razlikuju od lukove i muhe bijelog luka koje prodiru u središnji dio biljke. Uslijed njihovog prisustva stablo postaje mekano i naborano, a spoljašnji listovi požute i osuše se. U jednoj biljci može se naći i do 20 larvi", kaže Đukić i dodaje da se slabije napadnute biljke kasnije oporave, ali daju manje glavice koje se uskladištene ne mogu dugo čuvati.
Zbog razvučenog perioda letenja muha, larve se u biljkama nalaze tokom aprila i maja. Tokom ljetnih mjeseci minirajuća muha miruje u stadijumu lutke u napadnutim biljkama ili u zemljištu gdje dospijeva otpadanjem sa ovojnih ljuspi prilikom vađenja zrelih lukovica.
"Muhe jesenje generacije lete krajem septembra i tokom oktobra i tada oštećuju luk iz jesenje sadnje i biljke praziluka u kojima ostaju do narednog proljeća", kaže savjetodavac i dodaje da jako napadnute biljke praziluka potpuno propadaju.
Kao nepesticidne mjere zaštite preporučuje se promjena mjesta gajenja, odstranjivanje i uništavanje napadnutih biljaka tokom vegetacije, uklanjanje i uništavanje ovojnih ljuspi sa puparijumima prilikom vađenja zrelih lukovica ili prije trapljenja praziluka, obrada zemljišta odmah poslije vađenja itd.
"U jesen se hemijski štiti luk koji ostaje u polju preko zime, ali ne i praziluk koji se koristi u ishrani, dok se u proljeće štite biljke luka koje se ostavljaju za zrenje glavica, a nikako mlade konzumne biljke", napominje Đokićeva.
Ukoliko se pregledom luka utvrdi prisustvo oštećenja od ove štetočine, preporučuje se primjena hemijskih mjera zaštite sa registrovanim insekticidom na bazi aktivne materije lambda cihalotrin u količini 0,4 - 0,6 l/ha.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor