Ako se izvodi prskanje, prvo je u početku cvjetanja, a drugo dvije do tri sedmice kasnije. Ukoliko je vlažno i toplo vrijeme obavljaju se još jedno do dva prskanja u razmaku osam do 10 dana.
Krompir, u zavisnosti od vremena stasavanja, se nalazi od početka cvjetanja, pa do faze vidljivih prvih bobica. Plamenjača krompira (prouzrokovač Phytophthora infestans) jedna je od ekonomski najznačajnijih bolesti, koja štete nanosi svim proizvođačima krompira. Javlja se skoro svake godine, a intenzitet i vrijeme javljanja su promjenjivi i zavise prvenstveno od optimalnih uslova za razvijanje bolesti, a to su umjereno visoke temperature sa čestim padavinama i dugotrajnom rosom, kao što je ove godine.
Žarišta bolesti plamenjače krompira najčešće se nalaze na mjestima gdje su najpovoljniji uslovi za njen razvoj. To su uvale, zaklonita i neprovjetrena mjesta tamo gdje se duže zadržava rosa i gdje je zbog slabog provjetravanja visoka vlažnost vazduha. Takođe, uslijed čestih padavina sa smjenom sunčanih dana stvaraju se povoljni uslovi za razvoj patogena.
Na licu listova sa ruba, najčešće na vrhu, uočavaju se svjetložućkaste mrlje, koje brzo potamne. Mrlje (pjege) se za vrijeme vlažnog i toplog vremena proširuju, a na granici između osušenog i još žućkastog dijela nalazi se na naličju lagana bijela prevlaka.
Bolest se prvo javlja na donjem dijelu cime, pa se penje prema vrhu. Ako vlažno i toplo vrijeme potraje listovi će potpuno propasti. Krtole bivaju zaražene od spora gljivice, koje kroz zemlju dospijevaju do njih. Zaražen krompir ima na pokožici sivoolovne pjege, a na presjeku u okviru pjega meso je hrđaste boje. Zaražene krtole u skladištima obično trunu.
Bolest se prenosi iz godine u godinu zaraženim krtolama. Spore sa prvih zaraženih biljaka vrlo se brzo šire vjetrom, kišom i insektima, obično do 500 metara od mjesta zaraze. Gljiva razvija spore vrlo brzo, za četiri do pet dana generaciju za generacijom, te se brzo širi i zato su potrebna češća tretiranja fungicidima, odnosno skraćivanje vremena tretmana na pet do sedam dana u ovoj godini.
Uzgoj otpornih sorti je najekonomičnija mjera, kao i sadnja zdravih krtola. Uništavanjem cime totalnim herbicidima prije vađenja postiže se djelimična zaštita krtola.
Ako se izvodi prskanje, prvo je u početku cvjetanja, a drugo dvije do tri sedmice nakon prvog. Ukoliko je vlažno (česte kiše) i toplo vrijeme obavljaju se još jedno do dva prskanja u razmaku osam do 10 dana.
Treba koristiti bakarne preparate na različitoj osnovi bakra, zatim preparate na bazi aktivne materije:
Treba voditi računa da prilikom tretmana koristite preparate sa različitim mehanizmom djelovanja iz različitih grupa aktivnih materija.
Tagovi
Autor