Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Krastavac salatar
  • 08.07.2023. 09:00

Kako postići maksimalni prinos krastavca salatara?

Pored provjetravanja i zasjenjivanja plastenika, navodnjavanje i prihrana vrše ključnu ulogu u određivanju prinosa

Kako postići maksimalni prinos krastavca salatara?
Foto: Depositphotos/Jim_Filim
  • 8.690
  • 439
  • 0

Krastavac salatar u plasteniku gaji se u raznim vremenskih intervalima u zavisnosti od željenog vremena dospijeća na tržište. U plasteniku se gaji u špalirnom sistemu s jednom centralnom granom bez bočnih zaperaka jer na taj način se ostvaruje maksimalni prinos s visokim procentom prve klase. Pored osnovnih agrotehničkim mjera, kako pojašnjava savjetodavac Živko Šašić iz Poljoprivredne savjetodavne službe RS, vrši se postavljanje sistema za navodnjavanje i malč folije kao i zasjena plastenika.

"Zasjena plastenika može se uraditi i krečenjem s vanjske strane, ali se mora paziti o njenom procentu, a u većini slučajeva taj procenat je veći od dozvoljenog i kreč je neravnomjerno nanesen što ima negativne posljedice na rast i razvoj biljke jer raste samo vegetativni dio dok je smanjena oplodnja i plodonošenje", napominje, dodavši da je efikasniji način postavljanje mreža za zasjenu maksimalnog procenta do 35%. Njena prednost je što po cijeloj površini objekta imamo isti procenat zasjene, a pravilnim rukovanjem i skladištenjem mreža se može koristiti više proizvodnji sezona.

Prihrana po fazama

Pored provjetravanja i zasjenjivanja plastenika, navodnjavanje i prihrana vrše ključnu ulogu u određivanju prinosa. Norme i intervali navodnjavanja zavise od faze razvoja biljke tako da se s rastom i razvojem biljke povećavaju norme i intervali. Kako je već poznato, navodnjavanje je najbolje obavljati u jutarnjim satima, a kod povećanih dnevnih temperatura vršiti još dva do tri dnevna navodnjavanje s kraćim intervalima.

Prihrana se vrši vodotopivim NPK đubrivima (Foto: Depositphotos/vallefrias)

"Dnevno navodnjavanje je bitno iz razloga da smanjimo odbacivanje tek oplođenih plodova, koji zbog nedostatka vode požute i otpadnu", pojašnjava Šašić. 

Pored navodnjavanja vrši se i prihrana vodotopivim NPK đubrivima, čije formulacije i količine zavise od faze razvoja biljke. Za fazu ukorjenjivanja prihranjujemo NPK đubrivima formulacije 1:4:1 u količini od dva grama po biljci sedmično. Sljedeća je faza intenzivnog porasta, u kojoj prihranu vršimo NPK đubrivima formulacije 1:1:1 u istoj količini kao i kod prethodne faze. 

"Zadnja u razvoju je faza intenzivnog branja koja počinje s prvim branjem, a završava sa posljednjim. U ovoj fazi prihranu vršimo NPK đubrivima formulacije 2:1:4 ili 2:1:3 u količini od četiri grama po biljci sedmično, s tim da navedenu količinu rasporedimo u dva do tri puta sedmično", kaže savjetodaavac dodavši da je se svim fazama razvoja jednom sedmično prihranjuje sa kalcijumom i magnezijumom s tim da ih ne treba miješati s NPK đubrivima.

Zaštita krastavca

Za zaštitu krastavca protiv plamenjače, sive i bijele truleži koristimo fungicide s aktivnim materijama: mankozeb, metalaksil, bakar-oksihlorid, fosetil aluminijum, azoksistrobin, ciprodinil, fludioksanil i dr.

A za zaštitu protiv lisnih vaši, grinja i tripsa insekticide s aktivnom materijom: deltametrin, abamektin, flomikamid, piriproksifen i dr.


Tagovi

Krastavac salatar Plastenički uzgoj Živko Šašić Prihrana krstavca Zaštita krastavca


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.