Pretraga tekstova
Vijenac bijelog luka je vrlo atraktivan, ali i praktičan. Lako ga je isplesti.
Vijenac bijelog luka pravi je ukras svakog doma. Osim što izgleda atraktivno, luk ispleten u vijenac je praktično koristiti, samo odvojite glavicu kada vam treba. Pored toga, luk u vijencu će imati zraka pa neće biti podložan truljenju.
Bijeli luk se može vaditi već sada, no u mojoj porodici vadio se uvijek oko svete Ane, 26. jula.
Nakon što se izvadi iz zemlje, ostavi se prosušiti na otvorenom, u hladovini. Nikako ne na direktnom suncu.
Kada se prosušio, glavice očistite od zemlje i gornjih ljusaka. No, nemojte guliti ljuske silom, samo ono što opadne u rukama.
Također odrežite i korijenčiće, ali ne preblizu glavici, tek toliko da izgledaju urednije.
Kako bi lakše ispleli pletenicu, lišće možete potopiti u vodi, ali pazite da se ne smoče i lukovice. Ostavite ih u vodi 15 minuta do pola sata.
Za početak pletenja izaberite tri najveće glavice koje imaju najduže lišće. Položite ih na ravnu površinu, jednu do druge. Listovi druge dvije glavice trebaju biti ispresjecani jedan preko drugoga kako bi se formirao "X" iznad središnje glavice. Da bi čvršće stajale dok pletete, možete lišće učvrstiti špagicom.
Bijeli luk kralj bašte i voćnjaka - štiti od štetočina i oboljenja
Počnite dodavati druge glavice. Četvrtu postavite preko postojećeg snopića tako da se podudara sa središnjom glavicom. I nju učvrstite špagicom. Iduću glavicu postavite ispod desne te počnite plesti kao običnu pletenicu, desni snopić preko središnjeg, nakon toga ispod središnje glavice dodajte još jednu koju ćete uplesti skupa s lijevim snopićem. Kod svakog idućeg prebacivanja snopića, dodajte jednu lukovicu.
Nakon što ste potrošili sve glavice (ovisno o tome koliko velike pletenice želite), ispletite lišće u pletenici do kraja, zavežite i objesite na prozračno i sjenovito mjesto, bez direktnog utjecaja sunca.
Ako ćete bijeli luk izvaditi dok mu je lišće još zeleno, vežite ga u snopiće i pričekajte da se osuši, što može trajati dva tjedna do mjesec dana. Ako ga nećete plesti u pletenicu, nemojte uklanjati lišće sve dok se samo ne osuši i dok glavice ne dobiju još koji sloj ljusaka. Naime, glavice dobivaju još energije od zelene mase i tako će se bolje i duže čuvati.
Proizvođači bijelog luka bi svakako trebali svoj luk isplesti u vijence težine jednog kilograma jer će ga kupci radije kupiti. Također, pletenje luka se može kombinirati sa začinskim biljem (grančice žalfije, lavande, lovora) što će vijenac učiniti još atraktivnijim. Osim pletenice, možete praviti i buketiće u kombinaciji sa suhim cvijećem ili male vjenčiće u obliku cvjetića i sl.
Jedan od načina pletenja možete pogledati u videu ispod teksta.
Tagovi
Vijenac Bijeli luk Kako Pletenje bijelog luka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)