Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzorkovanje tla
  • 25.06.2024. 16:00

Znate li kako pravilno uzeti uzorke za kemijsku analizu tla?

Kemijskim ispitivanjima dovodi se do značajnog racionaliziranja u korištenju gnojiva, u odnosu na kod nas zastupljene gnojidbe bez prethodne analize tla, poručili su iz Federalnog agromediteranskog zavoda.

Znate li kako pravilno uzeti uzorke za kemijsku analizu tla?
Foto: Depositphotos/microgen
  • 89
  • 13
  • 0

Da bi se ustanovile količine i vrste hranjiva koje su potrebite pri gnojidbi te vrijeme njihove primjene, treba izvršiti kemijska ispitivanja tla. Zbog toga je nužno obaviti uzimanje tzv. srednjih ili prosječnih uzoraka tla, poručuju iz Federalnog agromediteranskog zavoda (FAZ). Dodaju kako se kemijskim ispitivanjima dovodi do značajnog racionaliziranja u korištenju gnojiva, u odnosu na kod nas zastupljene gnojidbe bez prethodne analize tla.

"Investiranje u analizu tla se mnogostruko isplati, jer se adekvatnom primjenom gnojiva mogu postići novčane uštede, povećanje priroda i veće dobiti", kažu.

Prosječan uzorak se sastoji obično od 20-25 pojedinačnih uzoraka tla (što zavisi od veličine površine proizvodne parcele), koji se miješaju i pravi se prosječan uzorak.

Parcele s kojih se uzimaju uzorci tla

U sastav prosječnog uzorka mogu ući samo oni pojedinačni uzorci koji su uzeti sa iste parcele i to, pojašnjavaju, sa one površine koja pripada istom pedološkom tipu, tj. čije je tlo jednako (homogeno) u svakom pogledu, koje ima isti mehanički sastav, istu prethodnu obradu i tretiranje u nekoliko posljednjih godina, itd. Uzimanje uzorka samo s jednog mjesta na ispitivanoj parceli ne bi moglo dati vjernu sliku stvarnog stanja u sadržaju hranjiva na cijeloj parceli. Stoga se prije pristupanja uzimanju uzoraka, izdvajaju homogene površine s kojih će se uzeti prosječni uzorci.

"To je odgovoran posao i povjerava se osobama koje shvaćaju značaj te radnje i poznaju tehniku pravilnog uzimanja. Od pravilnog uzimanja tla zavise i rezultati analize, pa prema tome i ispravnost zaključaka i mjera koje se predlažu", poručili su iz FAZ-a.

Dodaju kako mjesta uzimanja uzoraka ne smiju biti zabarena, niti u uvalama, kao ni na dijelu parcele gdje su istovareni stajsko i mineralno gnojivo, materijal za kalcificiranje, gdje su stogovi sijena ili slame ili pak mjesta na kojima je gorila vatra i sl. Pri tome treba izbjegavati blizinu putova, zgrada i gospodarskih dvorišta. Što se tiče stupnja vlažnosti tla, najpodesnije je da se uzorci uzimaju kada je vlažnost tolika da se tlo može orati, jer se tada ne lijepi za oruđa, ne rasipa se i ne praši.

Dobiveni prosječni uzorak se stavlja u najlonsku ili papirnu vrećicu koja se zaveže i sa listićem na kome su napisani grafitnom olovkom osnovni podaci (da se ne izbrišu) te stavlja u drugu plastičnu vrećicu.

Sve ostale detalje te načine i postupke pri uzimanju uzoraka možete pronaći ovdje, a zahtjev za analizu možete ispuniti ovdje.


Tagovi

Analiza tla Uzorkovanje tla Federalni agromediteranski zavod Kako uzeti uzorke


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Nije baš "od igle do lokomotive", ali je od metle do traktora 🧹🚜 Mostarski sajam ponudio za svakog po nešto, traje do subote, 12. aprila, i prva dva dana vrvi od posjetilaca.