Ograničenja izvoza se odnose na svježe i prerađeno meso peradi, jaja i, primjerice, pripravke od krvi. No, termički obrađeni proizvodi i dalje se izvoze u EU i neke druge zemlje
Nakon što je Newcastleska bolest otkrivena žu državi Rio Grande do Sul, Brazil je ograničio izvoz proizvoda od peradi kao mjeru predostrožnosti. Prema informacijama tamošnjeg ministarstva poljoprivrede, trenutno su obustavljene sve isporuke iz te južnoameričke zemlje glavnom kupcu Kini, kao i Argentini i Meksiku, ali i državama Europske unije, Izraelu i Kanadi, navodi Geflügelnews. Prema brazilskom lobiju za meso peradi ABPA, 7000 životinja je ubijeno.
Ograničenja izvoza se odnose na svježe i prerađeno meso peradi, jaja i, primjerice, pripravke od krvi. No, termički obrađeni proizvodi i dalje se izvoze u EU i neke druge zemlje. Ovom mjerom brazilska vlada želi osigurati da unatoč izbijanju bolesti budu ispunjeni međunarodno dogovorena jamstva i higijenski zahtjevi.
Ovo je prvi slučaj bolesti nakon što je posljednji puta zabilježena u toj zemlj 2006. godine. Vlasti su pokrenule epidemiološke mjere i uspostavile zone ograničenja.
Newcastleska bolest je zarazna virusna bolest koja pogađa domaću perad i mnoge druge vrste ptica. Može uzrokovati značajne gubitke u industriji zbog visoke smrtnosti i smanjenja proizvodnje.
Uzrokuje ju virus iz roda Avulavirus, porodica Paramyxoviridae. Može se širiti brzo i imati ozbiljne posljedice po zaražene ptice.
Simptomi mogu varirati ovisno o soju virusa, dobi ptice, njenoj vrsti i imunološkom statusu, a mogu se podijeliti u tri glavne skupine:
Tu su i opći simptomi kao što je gubitak apetita, letargija, smanjena proizvodnja jaja, oticanje oko očiju i vrata.
Virus Newcastleske bolesti se prenosi izravnim kontaktom s izlučevinama zaraženih ptica, uključujući izmet, respiratorne izlučevine i jaja. Također se može širiti putem kontaminirane hrane, vode, opreme, odjeće i vozila. Divlje ptice mogu biti prijenosnici i širiti ju među domaćom peradi.
Prevencija uključuje biosigurnosne mjere, cijepljenje, kontrolu kretanja, praćenje i testiranje.
Nema specifičnog lijeka, a liječenje je uglavnom usmjereno na ublažavanje simptoma zaraženih ptica i sprečavanje sekundarnih infekcija. Zaražene ptice se često eutanaziraju kako bi se spriječilo širenje virusa.
Tagovi
Autorica