Pretraga tekstova
Epidemija je u 2025. godini imala teške ekonomske i zdravstvene posljedice, budući da u toj saveznoj državi živi i uzgaja se više od 100 miliona peradi, najviše u cijeloj Njemačkoj
Nikada ptičja gripa nije pogodila Donju Sasku tako snažno kao prošle godine. Na peradarskim farmama zabilježeno je 91 izbijanje bolesti, zbog čega je ubijeno više od 1,7 miliona ptica, posebno u područjima s visokom gustoćom peradi, prenosi Agrarheute.
Epidemija je imala teške ekonomske i zdravstvene posljedice, budući da u toj njemačkoj saveznoj državi živi i uzgaja se više od 100 miliona peradi, najviše u toj zemlji.
Seoske zajednice i poljoprivrednici traže smanjenje birokracije i izgradnju novih štala u manje gusto naseljenim područjima. Holger Hennies, predsjednik udruženja poljoprivrednika ističe da bi takvi projekti pomogli u smanjenju rizika, no trenutno se rijetko odobravaju. Ministarstvo poljoprivrede i udruženja poljoprivrednika raspravljaju o učinkovitijim strategijama suzbijanja epidemija.
"Rizik od širenja bolesti uveliko ovisi o broju ptica. Štale u regiji Hannover rjeđe bivaju pogođene, dok je opasnost znatno veća u područjima s gusto naseljenim farmama. Uzgajivači pilića očajnički žele izgraditi nove štale, no dobivanje odobrenja, posebno u istočnoj Donjoj Saskoj, gotovo je nemoguće“, rekao je Hennies.
Visoka gustoća peradi smatra se glavnim faktorom rizika. Čak i uz stroge higijenske mjere, područja s velikim brojem ovih životinja statistički su osjetljivija na unošenje virusa. Razmatra se i povećanje doprinosa za pogođene farme u fond za bolesti životinja, kako bi se smanjile posljedice ponovljenih epidemija.
Uz opasnost za perad, stručnjaci upozoravaju i na mogućnost širenja bolesti na druge vrste. Mirjam Staudte, ministrica poljoprivrede Donje Saske predložila je praćenje mačaka kao znak upozorenja, budući da je u Poljskoj virus već prešao na druge životinje. Naglašava i potrebu smanjenja gustoće naseljenosti na farmama, koncentracija nudi ekonomske prednosti, no povećava rizik od širenja bolesti.
Ptičja gripa u Saskoj: Eutanazirat će 310.000 nesilica na najvećoj farmi u pokrajini
"Otpornost je suprotna učinkovitosti. Potrebna je diversifikacija i ublažavanje rizika. Promjena pristupa u uzgoju peradi mogla bi ublažiti posljedice budućih epidemija“, zaključuje Staudte.
Tagovi
Ptičja gripa Donja Saska Epidemija Holger Hennies Mirjam Staudte Širenje Bolest peradi
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!