Pretraga tekstova
Jedan od najvjerovatnijih uzroka koji stoji iza ubrzanog opadanja podzemne vode je njeno prekomjerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suhom klimom, pokazala je studija. Koje su regije najviše ugrožene?
Nivo podzemne vode širom svijeta ubrzano pada, što je izazvano neodrživim praksama navodnjavanja kao i klimatskim promjenama, pokazala je studija objavljena u uglednom naučnom časopisu Nature.
Podzemna je glavni izvor slatke vode za poljoprivredna gazdinstva, kućanstva i industriju, a njena eksploatacija bi mogla predstavljati ozbiljne ekonomske i ekološke prijetnje, uključujući pad prinosa usjeva i slijeganje tla, posebno u obalnim područjima, piše Reuters.
"Jedan od najvjerovatnijih uzroka koji stoji iza ubrzanog opadanja podzemne vode je njeno prekomjerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suhom klimom", rekao je jedan od koautora rada, Scott Jasechko sa Univerziteta u Kaliforniji.
No, utjecaja je imala i suša, potaknuta klimatskim promjenama, zbog čega su poljoprivrednici vjerojatno crpili više podzemne vode kako bi osigurali navodnjavanje svojih usjeva, dodao je.
Studija je analizirala 170.000 bunara u više od 40 zemalja. Sjeverna Kina, Iran i zapad Sjedinjenih Država bili su među najteže pogođenim regijama.
Više od trećine od 1.693 sistema vodonosnika, kojeg čine porozne stijene ili sedimenti koji drže podzemnu vodu, se u periodu od 2000. do 2022. godine smanjilo za najmanje 0,1 m godišnje, pri čemu je 12% zabilježilo godišnji pad od više od 0,5 m. Neki od najteže pogođenih, u Španiji, Iranu, Kini i Sjedinjenim Državama, u tom su se razdoblju smanjivali za više od 2 m godišnje.
S druge strane, u nekima se stanje i poboljšalo, navodi se u studiji, što je dijelom rezultat lokalnih mjera usmjerenih na ograničavanje količine vode koja se može ispumpati.
"Vodonosnici se mogu nadopuniti vodom koja se preusmjeri s drugog mjesta. Međutim, takva vrsta oporavka je bila relativno rijetka i za takve je slučajeve potrebno učiniti još mnogo posla", komentirao je Jasechko.
Tagovi
Razina podzemnih voda Podzemne vode Navodnjavanje u poljoprivredi Suša Klimatske promjene Ekološka prijetnja Scott Jasechko Studija Istraživanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Još nije kasno za sjetvu krompira... #sjetvakrompira
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍 Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍