Pretraga tekstova
Na zahtjev pet zemalja mogla bi se uvesti zabrana za pet proizvoda. Poljoprivrednici traže da se uvrste i drugi.
Kao odgovor na proteste poljoprivrednika Evropska komisija namjerava uvesti privremenu zabranu uvoza pet proizvoda iz Ukrajine u pet država članica, izvještava Nieuweoogst. Poljoprivrednici iz Poljske, Mađarske, Rumunije, Slovačke i Bugarske su organizovali dugotrajne proteste kako bi ukazali na problem uvoza jeftinih ukrajinskih proizvoda na lokalna tržišta.
Pregovore s ovim članicama vodi komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis. Sporazum koji se trenutno priprema odnosi se na žitarice, kukuruz, suncokret, repičino i suncokretovo ulje. No, zahtijeva se i ograničenje uvoza drugih ukrajinskih proizvoda, uključujući meso i opremu.
Janusz Wojciechowski, komesar za poljoprivredu, izjavio je nakon mjesečnog poljoprivrednog vijeća u Luksemburgu da očekuje da će sporazum uskoro biti zaključen. Istakao je da tih pet proizvoda čini skoro 90 posto ukupnog ukrajinskog izvoza u navedene zemlje.
Navedena zabrana je planirana do 5. juna kada prestaje privremeno oslobađanje od uvoznih dažbina i izvoznih kvota koje su uvedene prošle godine za gotovo sav ukrajinski izvoz u Evropsku uniju. Ovih pet država je zatražilo da se uvedu nameti, ali Komisija nije pristala na to.
Jednostranu zabranu uvoza ukrajinskih proizvoda nametnule su Poljska i Mađarska.
Protive se zabrani uvoza žitarica iz Ukrajine - Mađari trebaju njihov kukuruz
Ostale članice ogorčene su na ovakvu odluku.
Wojciechowski i švedski predsjedavajući ministar ruralnih poslova, Peter Kullgren istakli su da takva privremena zabrana izvoza u pet zemalja EU može računati na podršku 27 ministara poljoprivrede, u očekivanju boljeg, strukturalnog rješenja.
Kullgren je naglasilo da kolektivne trgovinske sporazume sklapa Evropska komisija.
Tagovi
Evropska komisija Evropska unija Zabrana uvoza Ukrajina Janusz Wojciechowski
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!