U naredna četiri dana prognozirano vanredno hidrološko stanje zbog mogućeg lokalnog izlijevanja vode, posebno na područjima gornjeg i srednjeg dijela sliva Sane i Sanice te donjeg dijela sliva Spreče.
Uslijed naglog topljenja snijega, zabilježen je porast vodostaja na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Sane, Sanice i Spreče. Dostignute su kote obavještavanja definisane Federalnim operativnim planom odbrane od poplava na hidrološkim stanicama: Sanski Most, Sanica i Karanovac, obavijestili su iz Agencije za vodno područje rijeke Save.
"S obzirom na prognozirane temperature zraka danas i sutra, očekuje se dodatni oticaj uzrokovan topljenjem snijega s planinskih dijelova sliva, što će usloviti i porast vodostaja na svim hidrološkim stanicama", stoji u obavještenju.
U naredna četiri dana prognozirano je vanredno hidrološko stanje zbog povišenih vodostaja i mogućeg lokalnog izlijevanja vode, posebno na područjima gornjeg i srednjeg dijela sliva Sane i Sanice te donjeg dijela sliva Spreče. Obavještenje se odnosi na područje Unsko-sanskog i Tuzlanskog kantona, odnosno gradova/općina: Sanski Most, Ključ i Gračanica.
Nadležnim institucijama sugerirano je da prate situaciju te je preporučen pojačan oprez. Službe civilne zaštite treba da upozoravaju stanovništvo da postoji opasnost od prilaska obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, kako bi na vrijeme poduzeli mjere samozaštite, s ciljem smanjenja šteta od štetnog djelovanja poplava.
Prema srednjoročnoj prognozi FHMZ-a, slaba kiša na jugu zemlje moguća je i u četvrtak, 9. januara. Puhat će pretežno umjeren vjetar južnog smjera koji bi na mahove mogao imati i odlike jakog vjetra. U petak, 10. januara, su izgledne nove padavine. Na jugu umjerena na momente i jaka kiša, a u Bosni veći dio dana kiša koja bi u noći na subotu mogla preći u slab snijeg.
Za dane vikenda i dalje nestabilno sa slabim snijegom u Bosni i kišom u Hercegovini. U periodu od 13. do 20. januara prema raspoloživim sinoptičkim modelima nastavlja se period nestabilnih vremenskih prilika. U Bosni snijeg koji bi u zapadnim područjima zemlje mogao biti i obilniji. Na jugu zemlje slaba kiša.
Tagovi
Autorica