Ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede objavilo je da će ovoga proljeća posijati manje kukuruza i suncokreta, a više kulture koje su važe za njihovu prehrambenu sigurnost
Vlada Ukrajine je s popisa robe koja podliježe izvoznim dozvolama, skinula kukuruz i suncokretovo ulje, navodi apk-inform.
Naime, 5. marta odredili su kako uz izvozne zabrane za raž, zob, proso, heljdu, sol, šećer, meso i stoku uvodi i one za svoje ključne poljoprivredne proizvode pšenicu, kukuruz i suncokretovo ulje, ali i piletinu, jaja te meslin.
No, prošle je sedmice Mykola Gorbachov u ime Ukrajinske udruge za žitarice (UGA) poslao pismo permijeru Denysu Shmyhalu u kojem traži ukidanje dozvola za kukuruz i suncokretovo ulje, ali i pšenicu.
U tom je pismu ponudio i niz prijedloga kojim bi se izvozni tokovi s crnomorskih luka premjestile na kopnene rute. Tada je podsjetio da je ta zemlja preko luka izvozila oko 200 hiljada tona žitarica dnevno, a sada kopnene rute omogućuju tek oko 20 hiljada tona dnevno, što je za deset puta manje. Naglasio je da slabiji izvoz prijeti kampanji proljetne sjetve jer poljoprivrednici tim novcem pokrivaju troškove.
"Analizirali smo situaciju i zaključili da bi nam ukidanje dozvola omogućilo da ubrzamo izvoz. UGA se već obratila našim evropskim kolegama i sada tražimo od vlade da podrži ovu inicijativu za pojednostavljenje trgovine između Ukrajine i EU", istaknuo je tada u pismu u kojem su tražili i poništenje svih internih dozvola (fitosanitarne i veterinarske potvrde, laboratorijske studije i sl.), osim onih koje zahtijeva kupac i koje su predviđene ugovorima.
A kada je riječ o sjetvi, Ministarstvo je objavilo predviđanja da će pod glavnim proljetnim usjevima na teritoriju koji je pod kontrolom Ukrajine biti 5,99 miliona hektara što je za 1,689 miliona hektara manje nego prošle godine. Sjetva je započela u 11 oblasti, a u objavi naglašavaju da prošle godine u ovo doba radovi nisu još bili započeli.
Tako su ratari jarom pšenicom posijali 22,5 hiljada ha, jarim ječmom 74,8 tis. ha, uljanom repicom 1,6 hilj. ha, zobi 15,2 hilj. ha, graškom 21,1 hilj. ha, šećernom repom 3,3 hilj. ha, suncokretom 2,2 hilj. ha, sojom 2 hilj. ha.
Zamjenik ministra poljoprivredne politike i prehrane Ukrajine Taras Vysotsky izjavio je da će biti posijano manje suncokreta i kukuruza nego inače, a naglasak će dati na one koje je lakše uzgajati te koje su važne za sigurnost hrane, navodi apk-inform.
Ratari će sijati više graška, ječma i zobi koji su nekada predstavljali nišu tamošnjeg agrara. Međutim, lakše ih je uzgajati i važni su za prehranu. "Dakle, prelazimo s izvoznih na prehrambene usjeve za domaću potrošnju", rekao Vysotsky naglasivši da će sjetvene površine smanjiti za 30 posto.
Na takvu se situaciju u subotu, 26. marta, osvrnuo i predsjednik Volodomir Zelensky u svom video obraćanju na Doha Forumu 2022, održanom u Kataru. Tada je rekao kako će migracijsku krizu uzrokovanu ruskom invazijom na Ukrajinu pratiti i globalna prehrambena kriza, jer je njegova zemlja jedna od najvećih izvoznika hrane u svijetu.
Prepolovljena proljetna sjetva u Ukrajini dovest će do neviđene migracijske krize?
Istaknuo je da su njihovi pšenica, ulje, kukuruz i drugi poljoprivredni proizvodi srž stabilnosti i sigurnosti za mnoge zemlje diljem svijeta. "Ruske snage miniraju polja u Ukrajini, uništavaju poljoprivredne strojeve i zalihe goriva koje su potrebne za sjetvenu kampanju. Blokirali su naše luke. Zašto to rade? Ukrajina će imati dovoljno hrane da prehrani svoje stanovništvo. No, gotovo nikakav izvoz iz Ukrajine naštetit će mnogim zemljama", naglasio je pozvavši na udruživanje snaga kako bi se izbjegla nestašica hrane u svijetu kroz jače sankcije Rusiji.
Tagovi
Autorica