Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Afrička kuga
  • 28.06.2023. 10:30
  • Bijeljinska regija, Republika Srpska, Bijeljina

Uduplao se broj imanja sa afričkom kugom svinja - uklonit će gotovo 500 životinja

Više nije devet nego 20 imanja, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Šta to znači za stanovnike sa teritorija Grada Bijeljina?

Uduplao se broj imanja sa afričkom kugom svinja - uklonit će gotovo 500 životinja
Foto: Depositphotos/vipavlenkoff
  • 203
  • 10
  • 0

Ukupan broj imanja na kojima je potvrđeno prisustvo afričke svinjske kuge porastao je sa devet, koliko ih je bilo u ponedjeljak, 26. juna na 20, saopćilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske. 

Bolest je do sada potvrđena u semberskim selima Srednji i Gornji Dragaljevac i Donji i Gornji Magnojevići, a nije se proširila na druga sela.

U postupku ukalnjanja 

Do jučerašnjeg dana je potvrđeno uginuće 31 svinje od ove bolesti dok se na odručju koje obuhvata pomenutih 20 imanja nalazi njih ukupno 498, od kojih su neke do sada eutanizirane, a ostale su u postupku uklanjanja. 

Kako izgleda ukopavanje svinja oboljelih od afričke kuge?

U Ministarstvu poručuju da će nastaviti redovno da prate situaciju na terenu i preduzmu sve neophodne mjere i korake u cilju suzbijanja i sprječavanja širenja ove zarazne bolesti. 

Stroge zabrane!

Takođe apeluju na vlasnike svinja da se strogo pridržavaju svih propisanih mjera, posebno biosigurnosnih te da svako sumnjivo stanje životinje i uginuće odmah prijave nadležnom veterinarskom inspektoru ili veterinaru. 

Strogo je zabranjeno premještanje životinja, obavezno treba ograničiti kretanje sa i na farmama, postavljanje dezinfekcionih barijera, mijenjati obuću i odjeću prilikom napuštanja farme. 

Za vrijeme trajanja mjera u zaraženom i ugroženom području, zabranjeno je održavanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja, prodaja hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora, kao i rada stočnih pijaca na teritoriju Grada Bijeljina. 


Tagovi

Afrička kuga svinja Eutanazija svinja Bijeljina Stroge zabrane Apel Broj imanja Bolest svinja


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.