U proizvodnji su korištene sirovine podrijetlom iz Kine, a pesticidi prodavani putem internetskih trgovina i dostavnih službi, uključujući i plasman na tržište Evropske unije
Ukrajinske vlasti u saradnji s Evropskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF) razotkrile su veliku kriminalnu mrežu koja je u industrijskim razmjerima proizvodila i distribuirala krivotvorena sredstva za zaštitu bilja. Ova sofisticirana operacija rezultirala je zapljenom čak 400 tona lažnih pesticida i agrohemikalija, od kojih je 175 tona oduzeto tokom 89 pretraga, piše Agrarheute.
Tržišna vrijednost otkrivene robe iznosi preko 2,3 miliona evra. Kriminalna mreža sastojala se od osam povezanih skupina, koje je činilo više od 20 ukrajinskih državljana. Samo u razdoblju od marta do jula 2025. proizvedeno je više od 400 tona lažnih pesticida. U proizvodnji su korištene sirovine podrijetlom iz Kine, a proizvodi su prodavani putem internetskih trgovina i dostavnih službi, uključujući i plasman na tržište Evropske unije.
Osim lažnih sredstava, vlasti su zaplijenile i velike količine krivotvorenih naljepnica, holograma i dokumenata s logotipima poznatih evropskih i američkih proizvođača pesticida.
Krivotvoritelji su motivirani golemim tržišnim potencijalom. Samo u Njemačkoj, tržište sredstava za zaštitu bilja u 2024. godini procijenjeno je na između 2,1 i 3,45 milijardi američkih dolara, ovisno o metodologiji izračuna i obuhvatu (npr. uključuju li se specijalna sredstva, kanali prodaje i međunarodna trgovina). Prema podacima Industrijskog saveza za agrar (IVA), neto domaći promet proizvođača u Njemačkoj 2023. iznosio je oko 1,34 milijarde evra.
Cijela istraga započela je još 2023. godine kada su OLAF i bugarske vlasti zaplijenili 11 tona ilegalnih pesticida u Bugarskoj. Kasnija istraživanja dovela su do zaplijenjenih 1.000 litara lažnih sredstava u Rumuniji, a potom i do razotkrivanja i zatvaranja ilegalne proizvodne jedinice u Ukrajini, koja je bila središte kriminalnog lanca.
Rastući pritisak na poljoprivredne proizvođače, uz visoke cijene originalnih sredstava i lak pristup online trgovini, čini tržište pesticida posebno ranjivim na krivotvorine. Međutim, posljedice upotrebe tih sredstava daleko nadilaze ekonomsku štetu, one predstavljaju ozbiljnu prijetnju sigurnosti hrane, zdravlju ljudi i očuvanju okoliša. Sustavna međunarodna saradnja, poput ove između Ukrajine i OLAF-a, pokazuje se ključnom u suzbijanju takvog organiziranog kriminala.
Tagovi
Autor