Pretraga tekstova
Do sada nije bilo uspješnog sredstva za suzbijanje smrdibuba, no sada je otkriveno da larve parazitske osice uništavaju jaja štetočina
Smrdibube, smrdljive stjenice ili smrdljivi martini su štetočine koje su posljednjih godina postale prava napast. Najveću brojnost je imala populacija mramorne smrdibube, ali ne zaostaje ni zelena, Nezera viridula koja ima sličan miris i napada brojne vrste povrća (paradajz, patlidžan papriku i drugo).
Italijanska kompanija Bioplanet, specijalizirana za proizvodnju korisnih insekata je zajedno sa holandskom trgovačkom kompanijom Benfried uvela parazitsku osu Trissolcus basalis u borbu protiv smrdljivih stjenica. Za ovo su otkriće dobili nagradu HortiContact Innovation Award, piše Freshplaza.
Do sada nije bilo uspješnog sredstva za suzbijanje, no sada je otkriveno da larve ove osice uništavaju jaja štetočina.
"Trissolcus basalis je domaći parazitoid koji uništava jaja smrdibuba. Korišten je s odličnim rezultatima za odbranu raznih kultura, uključujući paradajz, paprike, patlidžane i krastavce", objašnjava Jacopo Menghi iz Bioplaneta.
Osica je veličine tek jednog milimetra. Parazitira u jajetu, tako da larva cijeli stadij provede u njemu, sve do pojave odrasle jedinke. Životni ciklus njezine larve na temperaturi od 27°C traje oko deset dana. Ženke žive oko dvije sedmice, tokom kojih polažu do 250 jaja. Javlja se kada i stjenice, a najbolji rezultati se postižu uvođenjem jedne jedinke po 1m² što osigurava stalno prisustvo ženki parazitoida tokom čitave sezone polaganja jaja štetočine.
Tagovi
Smrdljivi martin Parazitska osica Trissolcus basalis Smrdljive stjenice Smrdibube Jajašca smrdibube Suzbijanje smrdibube
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kad uzmeš los i neprovjeren supstrat , očekuj ovo! Ne štedite na supstratu
P.s. Na kraju se sve moralo presaditi u novi supstrat