Hrani se lišćem, cvjetovima ili plodovima vinove loze, kukuruza, trešnje, breskve, nektarine, jabuke, lijeske, kivija, boba, soje i mnogih drugih biljaka
Japanski pivac (Popillia japonica) prvi puta je pronađen u Sloveniji, potvrdila je Uprava za sigurnost hrane, veterinarstvo i zaštitu bilja. Riječ je o jednom od 20 najvažnijih karantinskih štetočina u Evropskoj uniji, a napada više od 300 vrsta što kultiviranog, što samoniklog bilja.
Hrani se lišćem, cvjetovima ili plodovima vinove loze, kukuruza, trešnje, breskve, nektarine, jabuke, lijeske, kivija, boba, soje, javora, brijesta, lipe, divljeg kestena i mnogih drugih biljaka. Larve se nalaze u tlu, gdje uzrokuju štetu grizući uglavnom korijenje, saopćila je danas Uprava za sigurnost hrane.
Pronađen je u feromonskoj klopci na odmorištu autoceste Lukovica, gdje je vjerojatno došla vozilom s područja sjeverne Italije. Rasprostranjen je u Pijemontu i Lombardiji u Italiji te u kantonu Ticino u Švicarskoj gdje se pojavio prošle godine u avgustu.
Najčešće se širi transportom uz pomoć vozila kao što su kamioni, automobili, vozovi ili avioni.
U Sloveniji program istraživanja provode stručnjaci Poljoprivrednog instituta Slovenije, a učestvuju i odjeli za zaštitu bilja Poljoprivredno šumarskih zavoda Nova Gorica, Novo mesto i Maribor te Institut za hmeljarstvo i pivovarstvo. Utvrđivanje prisutnosti provodi se uz pomoć feromonskih klopki, a cilj je što ranije ih otkriti jer se jedino tako može spriječiti njegovo širenje.
Uprava je još prošle godine pripremila plan hitnih mjera za japanskog pivca. Na odmorištu Lukovica postavljene su dodatne feromonske klopke kako bi se utvrdilo ima li ih više na tom mjestu. Ujedno će pregledati i okolinu u krugu od jednog kilometra. U slučaju da ih pronađu, to će područje biti obilježeno te će se tu provoditi mjere iskorjenjivanja.
Na stranicama uprave je i opisan ovaj insekt. Japanski pivac ima ovalno tijelo, glava i toraks su metalik zelene boje, a gornja, tvrda krila (elitre) su smeđa. Dug je osam do 11, a širok pet do sedam milimetara.
Ticala (antene) na glavi su lepezasta, što je karakteristično za porodicu Scarabaeidae (trčci). Elitre su bakreno smeđe i ne prekrivaju u potpunosti stražnji dio kornjaša. Na pozadini im je sa svake strane raspoređeno pet čuperaka bjelkastih dlačica.
Tagovi
Autorica