Pretraga tekstova
Od Ureda za veterinarstvo BiH zatražena je informacija koji farmeri su uvozili grla iz Mađarske kako bi mogli uraditi dodatnu kontrolu.
U Republici Srpskoj će biti formiran tim stručnjaka koji će djelovati u slučaju pojave bolesti slinavke i šapa kod papkara, potvrdio je resorni ministar Savo Minić, najavljujući i preventivne mjere.
"Želimo da angažujemo struku i da zaštitimo naše farmere i njihovu stoku", rekao je Minić nakon sastanka sa stručnjacima u oblasti veterine i stočarima, koji je održan 17. marta u Banjoj Luci.
Ocijenili su kako nema mjesta panici, ali u svakom slučaju pozvali na oprez. Ministarstvo će tokom godine izvršiti dijagnostiku oko 1.500 grla s ciljem prevencije, koliko je urađeno i prošle godine kada su svi uzorci bili negativni. Od Ureda za veterinarstvo BiH zatražena je informacija koji farmeri su uvozili grla iz Mađarske kako bi mogli uraditi dodatnu kontrolu.
"Slinavka i šap se manifestuje velikim morbiditetom, do 100 posto, dok je smrtnost mala, od jedan do pet posto. To znači da bolest utiče na proizvodnost bolesnih grla, kod mliječnih grla za 80 posto. Bolest nanosi ogromne ekonomske gubitke u stočarstvu", rekao je pomoćnik ministra za veterinarstvo Negoslav Lukić.
Iz Veterinarskog instituta Republike Srpske "Dr Vaso Butozan" potvrdili su da su opremljeni za dijagnostiku bolesti slinavke i šapa. Zaključeno je kako se bolest može spriječiti ili suzbiti ukoliko svi odrade svoj posao maksimalno odgovorno. Među njima i farmeri koji treba da se pridržavaju biosigurnosnih mjera. Sa svake farme gdje postoji prijemčiva populacija svi moraju da dezinfikuju vozilo prije nego odu negdje na teren.
Tagovi
Slinavka i šap Savo Minić Negoslav Lukić Grla iz Mađarske Bolest papkara
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.