Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Trgovinski rat
  • 07.03.2025. 18:00

Trump uveo nove carine Kini, oni udarili gdje najviše boli - na američke farme

Kada su SAD podigle carine na kinesku robu, svi su predviđali neki oblik odmazde, ali niko nije pomislio kako će ciljati na poljoprivredu, srce ruralne Amerike, gdje je najveća Trumpova baza podrške

Trump uveo nove carine Kini, oni udarili gdje najviše boli - na američke farme
Foto: Shuterrstock/Frederic Legrand - COMEO
  • 430
  • 63
  • 0

Američki predsjednik Donald Trump uveo je nove carine na kinesku robu, a uvoz iz Kine sada se suočava s porezom od najmanje 20%, piše BBC.

Ovo je njegov posljednji napad na Peking, koji se već suočava s visokim carinama SAD-a, od 100% na električna vozila kineske proizvodnje do 15% na odjeću i obuću.

Rekordna zarada Kine

Trumpove carine pogađaju srce kineske proizvodnje - mrežu fabrika i snabdjevnih lanaca koji proizvode i isporučuju gotovo sve, od brze mode i igračaka do solarnih ploča sve do električnih automobila.

Kina je u 2024. ostvarila rekordnu zaradu od trgovine sa svijetom, 952,7 milijardi eura u 2024., zahvaljujući snažnom izvozu (3,3345 milijardi eura), koji je premašio uvoz od 2,31 milijarde.

Dugo je bila svjetska fabrika te napredovala zahvaljujući jeftinoj radnoj snazi ​​i državnom ulaganju u infrastrukturu otkako je otvorila svoju ekonomiju globalnom poslovanju u kasnim 1970-ima.

"Kada je SAD podigao carine na kinesku robu, svi su predviđali neki oblik odmazde. Očekivao se kineski odgovor, ali niko nije mislio kako će ciljati na američke farme. Umjesto da se fokusiraju na tehnologiju, proizvodnju ili financije, Kinezi su se okrenuli poljoprivredi“, ističe ishmealbah28 na svojem TikTok kanalu.

Trump uveo carine Kanadi, Meksiku i Kini, reakcija uslijedila - odmah

Zašto je to važno? Jer poljoprivreda nije samo još jedna industrija. Ona je je jedno od najvećih američkih ekonomskih oružja.

"Sjedinjene Države svake godine izvezu više od 150 milijardi dolara vijednosti poljoprivrednih proizvoda, a ekonomski div iz Azije je bio jedan od njegovih najvećih kupaca. A sada se ta vrata brzo zatvaraju. Ovdje se ne radi samo o novcu. Radi se o pritisku. Kina ne pogađa samo ekonomiju SAD-a. Pogađa srce ruralne Amerike“, dodaje.

Najveća Trumpova baza podrške

Ruralna Amerika je Trumpova najveća baza podrške. Ako poljoprivrednici osjete bol, politički pritisak se mijenja, a to je upravo ono što Kinezi žele.

"Je li ovo samo prvi potez? Ili Kina priprema pozornicu za sveobuhvatni trgovinski rat u kojem SAD ne može pobijediti? Ako postoji jedna stvar koja američku poljoprivredu čini moćnom, onda je to izvoz“, pojašnjava.

Time je Peking doveo cijeli taj sistem u opasnost. Jer Amerikanci ne hrane samo svoje ljude, hrane svijet. Više od 20 posto svih njhovih usjeva i mesa prodaje se u inostranstvu.

"Soja? SAD šalje desetke miliona tona u Kinu svake godine. Kukuruz, govedina, svinjetina, sve su to glavni američki izvozni artikli. Ako ta prodaja nestane, poljoprivrednici ne gube samo profit, gube cijelo svoje tržište. Jedno od najvećih tržišta na svijetu", zaključuje ishmealbah28.

Ovo je dobar primjer kako trgovinski ratovi nisu samo ekonomski sukobi, već politička i strateška nadmudrivanja. Kina je pametno odabrala metu – američku poljoprivredu – jer nije pogodila samo ekonomiju, već i političku bazu tadašnjeg predsjednika Trumpa.

Dodajmo i da je Trump jučer ipak povukao ručnu kada su u pitanju najbliže komšije. Potpisao je izvršnu naredbu kojom je pauzirao carine na robu iz Kanade i Meksika do 2. aprila.


Tagovi

Donald Trump Ishmealbah28 Trgovinski rat Sjedinjene Države Kina


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.