Ovaj potez itekako će osjetiti američki poljoprivrednici, a na to ih je i upozorio predsjednik SAD-a, rekavši im da se pripreme za prodaju svoje robe na domaćem tržištu.
Američki predsjednik Donald Trump ostvario je svoje prijetnje i od utorka, 4. marta uveo je carine od 25% na uvoz iz Kanade i Meksika, te dodatnih 10% Kini, koja još od njegovog prvog mandata ima 10%, piše Reuters.
Riječ je o carinskim mjerama koje bi mogle uticati na gotovo 2,2 trilijuna dolara u dvosmjernoj godišnjoj američkoj trgovini.
Ovim potezom počeo je trgovinski rat, jer Kanada i Kina već su najavili da će uzvratiti SAD-u istom mjerom, dok je Meksiko za sada suzdržan.
Pojašnjavajući zbog čega uvodi carine, Trump je objasnio da je to odgovor na, kako tvrdi, neprihvatljiv dotok ilegalnih droga i nedokumentiranih migranata u SAD iz dviju susjednih zemalja.
Ovaj potez itekako će osjetiti američki poljoprivrednici, a na to ih je upozorio i sam predsjednik SAD-a, rekavši im da se pripreme za prodaju svoje robe na domaćem tržištu.
Nije trebalo dugo čekati na reakciju Kanade i Kine.
"Kanada neće ostati bez odgovora na ovu neopravdanu odluku. Odgovorit ćemo s 25-postotnim carinama na 155 milijardi dolara američkih proizvoda“, rekao je kanadski premijer Justin Trudeau, dodavši kako će "odmah uvesti carine na 30 milijardi dolara vrijedne robe, a na preostalih 125 milijardi dolara u sljedeće tri sedmice. Naše carine ostat će na snazi sve dok se američke carine ne povuku“.
Unatoč obećanju Trumpa, cijene jaja u američkim trgovinama vrtoglavo rastu
Zbog Trumpovih carina Amerikanci će plaćati više za hranu, gorivo i automobile, a potencijalno će izgubiti i hiljade radnih mjesta.
"Carine će narušiti iznimno uspješan trgovinski odnos i prekršiti sam trgovinski sporazum koji je predsjednik Trump ispregovarao tokom svog prošlog mandata“, zaključio je kanadski premijer.
Istodobno, Kinesko ministarstvo financija najavilo je uvođenje 15% carina na neke američke poljoprivredne proizvode, uključujući piletinu, pšenicu, kukuruz i pamuk. Na druge proizvode, poput soje, svinjetine, govedine, voća, povrća i mliječnih proizvoda, uvest će se 10% carine. A kako najavljuju iz Pekinga, ove carine stupit će na snagu 10. marta.
I prije uvođenja carina, kroz tešku krizu prolaze američki poljoprivrednici, ne samo zbog katastrofalne epidemije ptičje gripe, već i zbog gubitka ogromnih sredstava koja su trebali dobiti iz fonda Ministarstva poljoprivrede (USDA).
Međutim, Trumpova administracija blokirala je sredstva predviđena za klimatske mjere, a riječ je o 369 milijardi dolara namijenjenih američkim poljoprivrednicima u slijedećih deset godina.
Trump gubi podršku farmera? Poljoprivrednici tuže administraciju zbog blokiranja sredstava
Inače, do danas je kroz Zakon o smanjenju inflacije (IRA) dogovoreno financiranje 30.715 ugovora u svih 50 država, u visini od 2,3 milijarde dolara za američke farmere, rančere i šumare, izvještava Sustainableagriculture.
Uskraćivanje sredstava IRA-e znači raskid gotovo 31.000 ugovora s poljoprivrednicima koji podržavaju financijsku i ekološku održivost njihovih farmi.
Od 2,3 milijarde dolara obećanih poljoprivrednicima na temelju tih ugovora, većina je vjerovatno još uvijek u blagajni USDA-e.
Tagovi
Autor