Cilj je uspostaviti i ekonomsku i ekološku održivost poljoprivredne proizvodnje, povećavajući skladištenje ugljika i smanjujući emisije štetnih plinova, kažu iz Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije
Hrvatska prva u Evropi u saradnji s talijanskim partnerima provodi projekt GECO 2.2 čiji je cilj uspostaviti i ekonomsku i ekološku održivost poljoprivredne proizvodnje, povećavajući skladištenje ugljika i smanjujući emisije štetnih plinova, a provodi ga Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije (AGRRA).
Kako su pojasnili, projekt nudi i ono što je dosad bilo nezamislivo - mogućnost trgovanja ugljikom "zarobljenim" u biljkama i tlu.
"Cilj je uspostaviti platformu u kojoj će poljoprivrednici dobivati broj bodova u skladu s količinom pohranjenog ugljičnog dioksida, dok će poduzetnici, odnosno privredni subjekti s druge strane moći otkupljivati te bodove i zauzvrat bi oni dobivali porezne olakšice ili neke druge benefite", rekao je direktor AGRRA-e Ivica Pintur.
Ističu kako su poljoprivrednici s hrvatske i talijanske strane odlično reagirali na ideju već u eksperimentalnoj fazi projekta. Učestvovalo ih je 160 s 208 eksperimentalnih polja, od čega je njih 39 bilo s područja Zadarske županije. Ukupno je sekvestrirano preko 4 hiljade tona CO2 na 1.484 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je za tržište bilo uspostavljeno preko 400 kredita. Vrijednost poslovanja preko te berze bila je, naglašavaju, oko 10 hiljada eura.
Zamjenica direktora AGRRA-e i voditeljica projekta GECO 2.2 Ivana Dević najavljuje kako će se putem projektnih aktivnosti kreirati metodologija i razviti certifikacijska šema koja će biti osnova za uspostavu tržišta ugljika za područje cijele Evropske unije, a što do sada nije postojalo. Slijedi tako i donošenje zakonodavnog okvira kojim bi se omogućilo tržište ugljičnim kreditima i certificiranje pomoću kojeg će poduzetnici dokazati da su smanjili svoj ugljični otisak, a u čemu će im pomoći, kažu, Ministarstvo poljoprivrede koje je pridruženi partner.
Kako ističe Pintur, važno je naglasiti da se kroz GECO 2.2 uspostavlja regionalno tržište ugljika koje je u skladu sa strategijama i politikama EU-a, što dodatno pridonosi održivosti i smanjenju emisije ugljika.
Inače, hrvatski projektni konzorcij sastavljen je od Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije - AGRRA, Dubrovačko-neretvanske županije i Udruženja maslinara Kaštela Mastrinka u saradnji s talijanskim savezom Legacoop Romagna i Legacoop Marche, Regionalnom federacijom Coldiretti Molise te Mediteranskim agronomskim institutom Bari provodi projekt Green Economy – GECO 2.2.
Projekt vrijedan 2.056.525 eura sufinansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje INTERREG V-A Italija - Hrvatska 2021.-2027. Započeo je s provedbom 1. februara 2024. i trajat će do 31. jula 2026. godine.
Tagovi
Autorica