Iako su često globalni skupovi posvećeni klimatskim promjenama predmet kritike, izgleda da iz Dubaija možemo izvući i par korisnih zaključaka. Predstavnici Bosne i Hercegovine su bili priustni, pa red bi bio da ih i ekspresno usvoje.
Još uvijek se nije stišala bura nakon posljednjeg skupa Ujedinjenih nacija posvećenog klimatskim promjenama, koji se održavao od kraja novembra pa skoro do sredine decembra u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Neki su očekivali više, posebno ako govorimo o potrošnji fosilnih goriva, neki manje, a većina "običnog" stanovništva na svijetu, njih najmanje 90% vjerovatno nije očekivala ništa (op.a.).
COP (Conference of the Parties) je godišnji globalni samit na kojem se okupljaju zemlje potpisnice Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) kako bi pregovarale i dogovarale međunarodne mjere za borbu protiv klimatskih promjena. Ove godine je okupio oko 85.000 delegata iz 198 zemalja, među kojima i iz BiH.
Poljoprivrednici su već naučili da će i oni svakako biti predmet komentara, pa da vidimo šta je to ekipa iz Dubaija zaključila u vezi poljoprivrede. Preskočit ćemo dio oko njihove posvećenosti, opredijeljenosti i sličnih preambula, pa krećemo od konkretnih zaključaka i prijedloga kako ispuniti te ciljeve.
Učesnici skupa su se usaglasili da se poljoprivreda i prehrambeni sistemi moraju hitno prilagoditi i izmijeniti kako bi odgovorili na značaj klimatskih promjena. A to podrazumijeva sljedeće:
Da bi postigli ove ciljeve svjetske vođe su izjavile i sljedeće: "Obavezujemo se da ćemo ubrzati integraciju poljoprivrede i prehrambenih sistema u naše klimatske akcije i, istovremeno, uključiti klimatske akcije u naše političke agende i akcije koje se odnose na poljoprivredu i proizvodnju hrane". A, na sljedeće načine:
Učesnici skupa su takođe poručili da u toku narednih sedam godina preostalih za postizanje ovih zajedničkih ciljeva, namjeravaju da ojačaju saradnju između resornih ministarstava, uključujući poljoprivredu, klimu, energiju, životnu sredinu, finansije i zdravlje i sa različitim zainteresovanim stranama kako bi postigli ciljeve utvrđene u ovoj Deklaraciji.
Interesantno, možda očekivano, ali mogu se i neke dobre stvari naći u ovome, možemo u konačnici zaključiti. Na prvom mjestu Zakon o javnim nabavkama, na koji u Bosni i Hercegovini ima veliki broj pritužbi, prije svega da često favorizuje uvozno u odnosu na domaće, da je cijena osnovni parametar, pa se na kraju nabavlja sve lošeg kvaliteta (posebno markice za obilježavanje krava).
Postoje modeli koji bi omogućili da se pruži bolja pažnja lokalnom domaćem proizvodu, tj. kratkim lancima snabdijevanja. To je praksa u EU i stoga to treba uključiti u neki novi Zakon o javnim nabavkama. Ovo je posebno značajno za očuvanje mikro, malih i srednjih proizvođača hrane, koji jesu karakteristični za Bosnu i Hercegovinu i uopšte region.
Ishrana u školama. Na ovaj način može se značajno unaprijediti kvalitet ishrane djece u školama, te takođe promovisati domaći i zdrav proizvod. Dobar primjer dolazi iz EU, a to je tzv. Školska shema. Ona podržava distribuciju mlijeka, voća i povrća djeci, od predškolskog uzrasta do srednje škole, širom EU. Primjenjuje se od 2017. godine, a Komisija je nedavno pokrenula uključivanje ove sheme kao dio strategije "Od farme do viljuške". Može biti baš sada interesantno za nas, s obzirom da smo upravo u "vremenima strategija". Ako nekog od nadležnih interesuje, mogu otići do Slovenije. Zaista su dobro primijenili ovaj sistem.
Potrebno je naravno sjesti i raditi. Ne samo sjesti i jesti.
Fotoprilog
Tagovi
Autor