Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mehanička rješenja
  • 12.11.2024. 07:30

Šta poljoprivrednici trebaju znati prije kupovine drljača?

Kako efikasno kontrolirati korov uz pomoć drljače, u čemu je razlika između direktno i indirektno opruženih?

Šta poljoprivrednici trebaju znati prije kupovine drljača?
Foto: Shutterstock/PickOne
  • 125
  • 53
  • 0

Za efikasnu kontrolu korova i trava u usjevima, herbicidi više neće biti dovoljni, složili su se poljoprivrednici, savjetodavci i industrija. Neovisno od tehnike sjetve, pomoći mogu drljače sa zupcima (strigla) koje su prilagođene za vrlo blago obrađivanje tla i posebno efikasno uklanjanje korova. Ključne su razlike u tehnici drljanja, piše Agrarheute

Osnovno razlikovanje u tehnici drljanja može se napraviti između zubastih i roto drljača. Ove druge rade nezavisno od redova, ali se mogu koristiti i u vlažnijim uslovima tla. Pored toga, koriste se i za pripremu primjene zubastih drjača. Oba uređaja se međusobno dopunjuju i postižu bolji efekat u regulaciji korova.

Međutim, u ovom tekstu bavit ćemo se drljačom sa zupcima koja povlači sloj zemlje po površini i mehanički "ometa" korov. Zupcima može izvući korov iz zemlje, čupajući biljku, koja tako izložena na suncu i zraku na kraju uvene. Ipak, treba napomenuti da je njen glavni način rada ipak prekrivanje korova zemljom, tako sprječava da on dobije dovoljno svjetlosti, što dovodi do sušenja. Zbog toga su važni odgovarajući uslovi za njeno korištenje.

Dvije varijante 

Drljanje je standard na ekološkim farmama. Postoje dvije varijante zupčaste drljače - sa direktno i indirektno opruženim zupcima.

Zupci direktno opruženih drljača su pričvršćeni za okvir, a opruge na zupcima osiguravaju pritisak. Agresivnost drljače može se podesiti pomoću ugla nagiba. Ova podešavanja su obično kontinuirana, hidraulična i dostupna iz vozačevog sjedišta, dok su polja zubaca često slobodno pokretna kod ovih modela.

Njihov nedostatak je u tome što zupci na neravnom terenu pritisak vrše različito, mogu se bočno pomjerati i "poskakivati" tokom rada. Važno je da okvir drljače i polja zubaca budu paralelni s tlom. Samo tada svi vrše isti pritisak, a dubina rada prednjih i zadnjih zubaca je jednaka. 

Roto drljača: Kontrola pritiska na zemljište iz kabine traktora

Kod drljača sa indirektno opruženim zupcima pritisak na sve zupce je isti, čak i na neravnim površinama. Zbog toga su one nježnije prema usjevima od prethodnih. Indirektno opruženi zupci omogućavaju precizniji rad pri blagom drljanju i mogu se čak koristiti na redovima krompira.

Zupci su postavljeni u poljima unutar krutog okvira. Polja se mogu slobodno ljuljati u smjeru vožnje, ali se ne mogu pomicati bočno. U ovoj varijanti svaki je zubac zasebno montiran na okvir preko opruge. Proizvođači ugrađuju opruge na vuču ili pritisak. Koliko agresivno zupci rade, u ovom slučaju ne određuje ugao nagiba, već prednapon opruge, a podešavanje je također bezstepeno i hidraulično moguće iz kabine.

Razmak zubaca

Osim vrste opruge, kod direktno i indirektno opruženih drljača važan je i razmak zubaca. Prema Einböcku (austrijskoj kompaniji specijalizovanoj za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije, uključujući specifične tipove drljača), taj razmak bi trebao biti manji od 2,8 cm.

Ako je razmak prevelik, drljača ne radi po cijeloj površini i korov se ne uklanja dovoljno učinkovito.


Tagovi

Drljača Uklanjanje krova Indirektno opružena Zupci na drljači Mehanička obrada Razmak zubaca


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.