Analiza poljoprivrednog zemljišta, jednog od strateških resursa HNK, provedena je na 100 lokacija.
Od ukupno 100 lokacija, na njih 47 na području Hercegovačko-neretvanskog kantona, analizom poljoprivrednog zemljišta, utvrđen je sadržaj kadmija (Cd) iznad dozvoljene granične vrijednosti. Ustanovljeno je prisustvo i drugih teških metala, te zaključeno da zemljište na više lokacija pripada četvrtoj klasi, odnosno da je onečišćeno preko 100%.
Analiza poljoprivrednog zemljišta, jednog od strateških resursa HNK, provedena je u Konjicu, Prozor-Rami, Jablanici, Mostaru, Čitluku, Čapljini, Stocu, Neumu i Ravnom.
Neodgovornim korištenjem tla u poljoprivrednoj proizvodnji vrlo brzo dolazi do smanjenja njegove plodnosti i onečišćenja. S druge strane, tlo je uvjetno obnovljiv izvor, pri čemu je regeneracija degradiranog tla vrlo spora i često ga je nemoguće vratiti u prvobitno stanje, navedeno je u studiji koju je uradio TQM d.o.o Lukavac - Institut za kvalitet, standardizaciju i ekologiju.
Osnovni zadatak monitoringa je uvid u stvarno stanje tla, odnosno njegovu plodnost i nivo onečišćenosti teškim metalima i organskim polutantima. Poljoprivredno zemljište smatra se onečišćenim kada sadrži veće količine štetnih i opasnih materija i to: anorganskih spojeva i organskih polutanata.
Terenska istraživanja su obuhvatala rekognosciranje terena, uzimanje i označavanje uzoraka tla, snimanje mjesta uzorkovanja i slanje uzoraka u laboratoriju.
Na osnovu rezultata ispitivanja, na području općine Jablanica, na dvije lokacije je utvrđen sadržaj kadmija, koji prelazi granične vrijednosti, a na jednoj od njih i prekogranične vrijednosti sadržaja nikla (Ni) i arsena (As). Na tri lokacije analizirane na području općine Prozor-Rama, utvrđene su više od dozvoljenih vrijednosti kadmija, a ovaj teški metal je potvrđen i na sedam lokacija na području Konjica gdje su na dvije lokacije utvrđene i prekogranične vrijednosti olova (Pb) te na jednoj nikla (Ni) i na jednoj cinka (Zn).
Kadmij je iznad dozvoljenih vrijednosti utvrđen i na čak 15 lokacija na području grada Mostara, kao i na dvije lokacije sadržaj bakra (Cu), na tri nikla i na jednoj olova. U Čitluku kadmij prelazi granične vrijednosti na četiri lokacije, bakar i nikl na po pet, te hrom (Cr) na dvije. Na području grada Čapljina, utvrđen je viši sadržaj kadmija na osam lokacija, nikla i hroma na po četiri, bakra na dvije te olova i arsena na po jednoj lokaciji.
Povišene vrijednosti teškog metala kadmija registrirane su i na pet lokacija u Stocu, bakar i nikl na tri, te hrom na jednoj.
Bakar, nikal i kadmij utvrđen su i na jednoj lokaciji u Neumu, dok je na području općine Ravno na dvije lokacije utvrđene više od dozvoljenih vrijednosti za kadmij te na jednoj lokaciji sadržaj nikla.
U analiziranim uzorcima tla, nisu prisutne količine ispitivanih organskih štetnih materija koje prelaze granične vrijednosti.
U zaključku ovog dokumenta je navedeno se zaštita poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja provodi se zabranom, ograničavanjem i sprječavanjem unošenja štetnih i onečišćujućih materija u tlo, kao i poduzimanjem drugih mjera za očuvanje poljoprivrednog tla.
Organska i mineralna đubriva treba primjenjivati u skladu s načelima dobre poljoprivredne prakse, osobinama staništa, stepenu opskrbljenosti poljoprivrednog tla hranjivima, potrebama kultura za hranjivima, planiranim prinosom i slično, a ova druga i u skladu s dozvolom za stavljanje u promet.
"U cilju sanacije onečišćenog tla, provode se fizičke, hemijske i biološke mjere. Provođenje ovih mjera je skup proces i često negativno utiče na druge osobine tla. Najučinkovitiji i najjeftiniji način zaštite tla od onečišćenja je prevencija onečišćenja", ističe se u dokumentu.
Pravilan izbor biljnih kultura, plodored, smanjena i precizna upotreba gnojiva i pesticide samo su neke od mjera. Važan segment je i edukacija poljoprivrednih proizvođača koja je, kako se konstatira, još uvijek nedovoljno prisutna.
"Iako postoje mnoge studije i preporuke vezane za održivo postupanje s poljoprivrednim zemljištem, poljoprivrednici su još uvijek često prepušteni vlastitom načinu korištenja zemljišta koje nije uvijek održivo", zaključeno je.
Kompletnu studiju “Analiza zemljišta na području Hercegovačko-neretvanskog kantona”, pogledajte u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica