Počinje procjena štete na terenu. Evo posljednjih informacija iz poplavama pogođenih područja.
Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona na vanrednom zasjedanju službeno je uspostavila Štab za upravljanje procesima procjene štete, sanacije i oporavka poplavom pogođenih područja HNK-a. Štab, s predsjednicom Vlade na čelu, čine ministri finansija, prometa, privrede, graditeljstva, MUP-a, zdravstva i poljoprivrede te gradonačelnici Mostara i Konjica, kao i načelnik Jablanice.
Sva pobrojana ministarstva zadužena su za hitno dostavljanje okvirne procjene šteta i izvještaja o aktivnostima na terenu, kako bi se moglo pristupiti izradi plana sanacije i reagirati prema višim nivoima vlasti, s ciljem osiguravanja prijeko potrebne finansijske pomoći za obnovu.
Ministarstvo zdravstva zaduženo je da, u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo HNK-a, utvrdi korake sprječavanja pojave i širenja zaraznih oboljenja i napravi dinamički plan dezinfekcije i deratizacije na terenu. Osim toga, zaduženi su i izraditi plan uspostavljanja psihološke pomoći za nastradale.
U selu Zlate, kod Jablanice, koje je teško pogođeno poplavama i klizištima, a u kojem je poginula i trudnica u osmom mjesecu trudnoće, do katastrofe je došlo zbog obilnih kiša. Sumnja se da su dva manja potresa dodatno destabilizirala teren te pokrenuli ogromno kamenje i nanose zemlje, što je dovelo do stvaranja smrtonosnih klizišta koja su razorila domove i odnijela živote.
U selo je stigla pomoć iz svih dijelova Bosne i Hercegovine. Među njima su i volonteri humanitarne organizacije "Pomozi.ba" iz Bihaća, koji su se uključili u akciju spašavanja i saniranja štete. Jedan od volontera ovog udruženja svojom je nesebičnom gestom osvojio srca mnogih. Iz urušenih ostataka kuće uspio je spasiti mačku koju je odlučio udomiti i pokloniti je svojoj kćeri.
Vlada Srednjobosanskog kantona u subotu je proglasila stanje nesreće uzrokovano obilnim padavinama. Donesena je i odluka o dodjeli jednokratne pomoći za hitne intervencije. Općinama Kiseljak, Fojnica i Kreševo bit će dodijeljeno po 100.000 KM.
Komisija za procjenu štete nastale u poplavama na području Fojnice danas kreće sa radom na terenu. Putna komunikacija Luke-Dusina je jučer u poslijepodnevnim satima osposobljena za terenska vozila sa odobrenjem. Inače, iz Fojnice su danas pozvali pojedince i udruženja da pomognu u čišćenju poplavljenih područja budući da se u pojedinim naseljima širi nesnosan smrad od uginule stoke, a o kolikim štetama je riječ za sada nema zvaničnih podataka.
Popis imovine koja je pretrpjela štetu uslijed prirodne nesreće provodit će se i u Kreševu u narednih nekoliko dana, a za izvršenje ovih poslova imenovane su je sljedeće osobe: Toni Lalić 063/242-438, Denis Fatić 061/346-304 te Andrej Tadić 063/969-476.
U ovoj općini su najteže pogođena naselja Gunjani, Deževice, Vranci. Građane su pozvali na strpljenje i saradnju jer su brojna domaćinstva pretrpjela materijalnu štetu. Sve prijavljene lokacije bit će popisane i evidentirane.
Kako smo već pisali, građani s područja općine Kiseljak, čija su domaćinstva pretrpjela štetu uslijed nastale prirodne nesreće, pozvani su da podnesu zahtjev za procjenu štete Općinskoj komisiji.
Iz Službe za civilnu zaštitu Općine Kiseljak, a prema uputama iz kiseljačkog Doma zdravlja, apeliraju na stanovništvo da prilikom čišćenja područja pogođenih poplavama obvezno koriste zaštitne rukavice i opremu, kako ne bi došlo do širenja zaraznih bolesti.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica