Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Protesti u Evropi
  • 30.12.2025. 18:00

Španski i poljski poljoprivrednici blokirali saobraćajnice

Ove paralelne akcije u dvije članice Evropske unije pokazuju širi osjećaj nezadovoljstva poljoprivrednika politikama koje, kako tvrde, ne uzimaju u obzir njihove stvarne probleme

Španski i poljski poljoprivrednici blokirali saobraćajnice
Foto: Shutterstock/BlackFarm (Ilustracija)
67
0
0

Poljoprivrednici u Španiji i Poljskoj izašli su na ceste i blokirali saobraćajnice kako bi izrazili nezadovoljstvo stanjem u sektoru te problemima s kojima se suočavaju.

Dok su se španski poljoprivrednici fokusirali na probleme s lokalnom divljači i prijetnjama zaraznih bolesti stoke, poljski farmeri usmjerili su svoje zahtjeve prema Evropskoj uniji i trgovinskom sporazumu s Mercosurom, što je potaknulo val protesta širom zemlje.

Nedostatak podrške institucija

U Kataloniji je poljoprivredna organizacija Unió de Pagesos 29. decembra okupila oko 370 traktora na glavnoj autocesti Eix Transversal (C-25) između Lleide i Girone, blokirajući promet kako bi upozorila na štete koje im uzrokuje prevelika populacija divljih svinja, jelena i zečeva, ali i na niz zaraznih bolesti u stočarstvu, prenosi Segre.

Demonstranti su doveli u pitanje, kako navode, neaktivnost katalonske vlade suočene sa zdravstvenim prijetnjama koje dolaze iz zemalja poput Francuske i Italije, kao i primjenu sanitarnih protokola za koje smatraju da uzrokuju smrt većeg broja životinja nego same bolesti.

Francuska angažirala vojsku u vakcinaciji goveda protiv bolesti kvrgave kože

Blokada je uključivala traktore 'ukrašene' transparentima, pa čak i životinjskim lobanjama kao simbolima problema, a demonstranti su upozorili da poljoprivrednici trpe znatne ekonomske gubitke, nedostatak institucionalne podrške i neučinkovite protokole za kontrolu šteta.

"Naša poljoprivreda trpi zbog nedostatka konkretnih mjera protiv divljači koja uništava usjeve, a zdravstveni protokoli ne štite stoku onoliko koliko bi trebali. Tražimo hitnu akciju i jasno definirane mjere kako bi se zaštitila ruralna zajednica“, napomenuo je Néstor Serra, predstavnik Unió de Pagesos.

Protest protiv Mercosura

U Poljskoj su 30. decembra farmeri organizirali akcije na glavnim cestama, mostovima i nadvožnjacima, s ciljem skretanja pažnje javnosti i vlasti na svoje zahtjeve, piše Farmer.

Glavni razlog nezadovoljstva je sporazum s Mercosurom, trgovinski dogovor između Evropske unije i zemalja južnoameričkog bloka koji bi ukinuo carine i dodatno otežao evropskim poljoprivrednicima konkurenciju s jeftinijim uvozom poljoprivrednih proizvoda iz Brazila, Argentine, Urugvaja i Paragvaja. Poljoprivrednici upozoravaju da bi takav razvoj događaja doveo do pada cijena domaćih proizvoda i ugrozio održivost nacionalne poljoprivrede.

Najveći protest poljoprivrednika koji je Brisel vidio u posljednjih 30 godina

"Ovo nije politički protest, već borba za naš način života i egzistenciju naših porodica. Sporazum s Mercosurom prijeti uništenjem našeg tržišta i gura poljoprivrednike prema rubu propasti. Tražimo da Evropska unija odustane od uvjeta koji nas stavljaju u nepovoljan položaj“, istaknuo je Krzysztof Olejnik, jedan od organizatora protesta.

Dodao je kako su farmeri odlučni nastaviti s protestnim aktivnostima sve dok se ne postigne pravedno i održivo rješenje za poljoprivrednike u Poljskoj.


Tagovi

Unió de Pagesos Poljska Krzysztof Olejnik Mercosur Néstor Serra Španija


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Na imanje je stigao bosanski oštrodlaki gonič barak, ne pitajte zašto je u prsluku, nije se bunio, na kraju je pao od umora 😆

Inače o baraku možete čitati opširnije na linku https://shorturl.at/7q3D0