Pretraga tekstova
Sjemenske bombe s Tajlanda i nisu tako nova metoda sjetve jer je prvi takav slučaj zabilježen još davne 1930. No, pošumljavanje iz zraka, sjetva na nedostupnim područjima, danas su u nekim zemljama svakodnevica!
Je li pošumljavanje iz zraka budućnost obnove oštećenih zemljišta? Bombardiranje sjemenom ili zračno pošumljavanje je poljoprivredna tehnika kojom se drveće i biljke siju "iz zraka". Biljke se obično ispuštaju iz dronova ili aviona, padnu na tlo i tamo se nastave razvijati. Obično je sjeme "spakirano" u zamotuljke tla sa živom vegetacijom.
Takva tehnika se može primijeniti i na industrijskoj i "uradi sam" razini, ovisno o situaciji. Prva takva sjetva poznata je iz 1930. godine kada su se avioni koristili za pošumljavanje područja na planinama u Honolulu.
Vojna tehnologija u plemenite svrhe? Ludo i odlično u isto vrijeme!
Sjetva bombardiranjem se koristi i u Africi, a kako se tehnologija razvija, "sjemenske bombice" sada se stavljaju u biorazgradive spremnike i bacaju na tlo. Kako mladice rastu, spremnici se razgrađuju u tlu. Proces se obično obavlja tako da se stotine i stotine sjemenki odjednom aplicira u tlo iz zraka. Uz dovoljnu količinu vode, osvjetljenja, i u povoljnim uvjetima, biljke narastu u manje od mjesec dana.
Pošumljavanje opožarenih područja i sjetva biljaka na nepristupačnim terenima sada su mogući i iz zraka.
1987. godine na Haitiju se koristila ista metoda, a sjeme je bilo upakirano zajedno sa gnojivom i insekticidima - svime što bi jednoj mladoj biljci moglo zatrebati. Haiti ima kišnu sezonu sa padalinama u proljeće i jesen. Sjeme se međutim natopi nekoliko dana prije "lansiranja" kako bi započelo nicanje kada je sezona suše.
Tako danas biljke rastu i na nepristupačnim planinskim područjima. Rabi se i metoda sjetve pomoću češera koji su napunjeni gnojivom i sjemenom, a koji se u tlu također razgrađuju i olakšavaju proces sjetve iz zraka. Tajlandska Vlada je pokrenula i petogodišnji pilot projekt gdje koriste zračno pošumljavanje kako bi potaknuli regeneraciju šume, što se očekuje do 2017. godine.
Foto: softpedia.com
Tagovi
Tehnologija Pošumljavanje Planinska područja Dronovi Sjetva biljaka Bombardiranje sjemenom Avioni Haiti
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Još nije kasno za sjetvu krompira... #sjetvakrompira
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍 Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍