Ministar smatra da Hrvatska krši međunarodne trgovinske obaveze, pošto se uvoz iz BiH diskriminira.
Nakon što su BiH i Srbija najavile da će od Evropske komisije zatražiti da preispita odluku o donošenju novog Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća sa tržišnim standardima koju je donijela Hrvatska, iz Ministarstva poljoprivrede RH su za beogradsku Politiku odgovorili kako Hrvatska povećanjem naknada za kontrolu uvoznog voća i povrća iz trećih zemalja nije prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju .
Podsjećamo, kako u BiH, tako je i u Srbiji sporno povećanje naknada za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća sa tržišnim standardima prilikom uvoza iz trećih zemalja na 2.000 kuna (500 KM) za svaki obavljen inspekcijski nadzor ili kontrolu i svaku pojedinu vrstu voća i povrća. Do sada je naknada iznosila 90 kuna (22,5 KM).
Srbijanski ministar trgovine Rasim Ljajić tako je novi je pravilnik ocijenio "drastičnim kršenjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU od strane Hrvatske, i to u članu 36, stav 1, u kome se kaže da "od dana stupanja Sporazuma na snagu neće biti uvedene nove carine, niti će one koje se već primjenjuju biti povećane".
Pismo Europskoj komisiji poslao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović u kojemu između ostalog navodi: "smatramo da je uvođenjem neopravdano visoke naknade za pregled voća i povrća iz trećih zemalja, Republika Hrvatska uvela jednu vrstu necarinskih barijera u trgovini ovim proizvodima prema trećim zemljama. Također, ovim Pravilnikom Hrvatska je jasno stavila u neravnopravan položaj proizvođače voća i povrća iz Bosne i Hercegovine, kao i sam proizvod iz BiH u odnosu na proizvođače i proizvod u Hrvatskoj, čime krši međunarodne trgovinske obaveze, pošto se uvoz diskriminira".
Iz Ministarstva poljoprivrede RH su poručili da nije riječ o izvan carinskoj barijeri, već o naknadama za inspekcijski nadzor, koje uopće nisu pretjerane.
"Detaljna kontrola na granicama košta i zahtjeva širi obujam posla, kao i veći angažman graničnih inspektora. Odluka o visini naknade za kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima pravo je svake države članice, te naknadu od 2.000 kuna ne ocjenjujemo pretjeranom u usporedbi s drugim državama članicama", rekli su za Politiku.
Foto: vijeceministara
Autorica