Pretraga tekstova
Prvi slučajevi zabilježeni su u Texasu, a američko ministarstvo poljoprivrede savjetovalo građane da budu oprezni, izvještavaju o svim sumnjivim paketima te da ne sade sjemenke nepoznatog porijekla.
U posljednjih mjesec dana, sve više stanovnika SAD-a prima tajanstvene pakete sjemenki, za koje se sumnja da dolaze iz Kine, piše Agriculture.
Prvi slučajevi zabilježeni su u Texasu, gdje je Odjel za poljoprivredu (TDA) potvrdio da su paketi s neidentificiranim sjemenkama zaprimljeni u gradiću Cluteu.
Kasnije je potvrđeno da je riječ o sjemenkama Indijskog lotosa (Nelumbo nucifera), vodenaste zeljaste biljke koja raste u vodama toplih predjela Azije (Indija i Vijetnam), Afrike i sjeveroistočne Australije.
Međutim, Indijski lotos je također invazivna biljka koja je zabranjena u državi Wisconsin.
Jedan od stanovnika Texasa prijavio je da je naručio igračku za psa od kineskog prodavača Temu, ali je umjesto toga primio paket sjemenki.
U svojoj najnovijoj izjavi, TDA je navela da je adresa jednog stanovnika u Frisco, Texas, "lažno korištena kao povratna adresa na kutijama koje sadrže nekoliko neidentificiranih paketa sjemenki, što je dovelo do toga da su primatelji slali neželjene pakete natrag na povratnu adresu, a stanovnik iz Frisco-a bio je zatrpan s paketima koje nije pakirao niti poslao".
Trump uveo nove carine Kini, oni udarili gdje najviše boli - na američke farme
Zbog toga je TDA-ov povjerenik Sid Miller pozvao stanovnike da prijave, a ne vraćaju pakete sjemenki. Također je Odjel za poljoprivredu države Texas upozorio građane da ne otvaraju pakete te odmah kontaktiraju vlasti ako prime sjemenke iz nepoznatih izvora.
U sličnim izvještajima iz drugih država, uključujući Floridu i Washington, stanovnici su također prijavili primitak takvih paketa.
Prema USDA-u, sjemenke koje su primljene ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju američkoj poljoprivredi, iako je APHIS (Služba za inspekciju zdravlja biljaka i životinja) nastavlja pratiti situaciju.
Agencija je savjetovala građane da zadrže pakete i ambalažu te da ne sade sjemenke nepoznatog porijekla.
Ova situacija podsjeća na slične događaje iz 2020. godine, kada su se sjemenke iz Kine također slale po svijetu. Tada je utvrđeno da su paketi dio "brushing prevare" - taktike kojom trgovci povećavaju ocjene svojih proizvoda lažnim recenzijama.
Iako nije jasno ko stoji iza trenutnih isporuka, vlasti pozivaju građane da budu oprezni i da izvještavaju o svim sumnjivim paketima.
Tagovi
Indijski lotos Paketi sjemenki SAD Internetska prevara Sid Miller
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...