Kina je posljednjih godina intenzivno diverzificirala izvore nabave žitarica, sve više se okrećući brazilskom zrnu soje, posebno nakon trgovinskog rata pokrenutog uvođenjem carina za vrijeme prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa
Peking tvrdi kako gubitak američkih žitarica i uljarica neće značajno utjecati na kinesko snabdijevanje, zahvaljujući obilnoj ponudi na globalnom tržištu i dovoljnim domaćim zalihama, piše Agriculture.
Najveći svjetski kupac soje očekuje rekordni priljev ove uljarice iz Južne Amerike u drugom tromjesečju 2025. godine, čime bi se trebala ublažiti nestašica i dodatno smanjiti cijene stočne hrane.
Prema pisanju Yina Ruifenga iz kineskog Ministarstva poljoprivrede, pošiljke, uglavnom iz Brazila, Argentine i Urugvaja, dosegnut će više od 30 miliona tona od aprila do kraja juna, što bi bio rekord za to razdoblje prema izračunima Bloomberga.
Kina je posljednjih godina intenzivno diverzificirala izvore nabave žitarica, sve više se okrećući brazilskom zrnu soje, posebno nakon trgovinskog rata pokrenutog uvođenjem carina za vrijeme prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa.
"Američke žitarice i uljairce poput soje, kukuruza i sirka lako se mogu zamijeniti, a ponuda na međunarodnom tržištu je prilično obilna", izjavio je Zhao Chenxin, zamjenik direktora Nacionalne komisije za razvoj i reforme, te dodao: "Čak i bez kupnje američkih, snabdijevanje u Kini neće biti značajnije pogođeno."
Prema pisanju Arvina Donleya za World-Grain, Kina od 16. januara 2025. nije naručila nove količine američkog kukuruza ni soje, četiri dana prije inauguracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, izvijestio je Nikkei Asia, pozivajući se na podatke USDA-a.
Trump je tokom svog drugog mandata ispunio predizborno obećanje i dodatno povećao carine ne samo na kineske proizvode, nego i na robu iz mnogih drugih zemalja.
Trgovinski ratovi koštali su Sjedinjene Države statusa najvećeg kineskog dobavljača soje, a Brazil je preuzeo tu ulogu. Prema Nikkeiju, kineski su pregovarači prošle sedmice boravili u Brazilu kako bi proširili sporazume o kupnji soje.
Trump uveo nove carine Kini, oni udarili gdje najviše boli – na američke farme
Iako im više nije najveći dobavljač, Sjedinjene Američke Države i dalje izvoze oko polovinu svoje proizvodnje soje u Kinu. Prema podacima USDA-a, tokom 2024. Kina je iz SAD-a uvezla više od 27 miliona tona, u vrijednosti od 12,8 milijardi dolara.
Ipak, Wall Street Journal navodi opreznu procjenu Jasona Britta, predsjednika brokerske kuće Central States Commodities iz Kansas Cityja, koji ističe da bi odsustvo kineskih narudžbi moglo biti i posljedica sezonskih faktora.
Kina tradicionalno usporava kupnju soje u proljeće, kada američki poljoprivrednici tek počinju sjetvu novih usjeva, a izvoznici su oprezniji pri sklapanju novih ugovora.
Kako izvještava Filip Timotija za The Hill, Kina je otkazala isporuku 12.000 tona američke svinjetine, što predstavlja najveće otkazivanje narudžbe svinjetine od pandemije COVID-19.
Bloomberg navodi da je ta zemlja, nakon Meksika i Japana, bila treće najveće izvozno tržište za američku svinjetinu u 2024. godini, s uvozom od oko 475.000 tona vrijednih više od 1,1 milijardu dolara.
Kina je i dalje najveći svjetski proizvođač svinjetine, s gotovo 50 posto globalne proizvodnje, odnosno oko 57 miliona tona. SAD su bile treće na toj ljestvici s udjelom od 11 posto i proizvodnjom od 12 miliona tona.
Tagovi
Autor