Jača ruska poljoprivreda! Cilj je poticati razvoj agrara, posebno stočarstva kako bi se smanjila ovisnost o uvozu iz EU. U cijeloj situaciji, Hrvatska gubi - Srbija dobiva.
Federalna porezna služba Rusije objavila je podatke kako je u prvom tromjesečju 2015. godine broj samostalnih poduzetnika u poljoprivredi narastao na 4,67 tisuća s tri tisuće, koliko je iznosio 2014. godine, kako navodi Russia Beyond the Headlines. Porast broja poduzetnika u poljoprivredi odraz je povećane pažnje koju je službena Moskva posvetila ovom sektoru gospodarstva.
U Kremlju su se odlučili na ovu strategiju nakon što su uveli embargo na uvoz određenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz zemalja kao odgovor na sankcije koje su iste zemlje uvele, odnosno podržale zbog krize u Ukrajini. Rusija je zatvorila svoje tržište zemljama EU, Australiji, Kanadi, Norveški, SAD-u, odnedavno Albaniji, Crni Gori, Islandu i Lichensteinu do 5. kolovoza 2016. godine.
Rusija želi smanjiti svoju ovisnost o hrani iz zemalja vezanih uz euroatlantske integracije. Još prije tri godine raspisan je natječaj Početnik u poljoprivredi, koji sada počinje davati rezultate. Proračun za poljoprivredu se ne smanjuje unatoč turbulencijama na deviznom tržištu, naftnih derivata i zlata.
Putin stočarima daje 11,2 milijarde eura!
Prosječni poticaji za poljoprivrednike iznose 21.400 eura, od ukupnog broja zainteresiranih 60% njih su vlasnici stočnih farmi, a 40% uzgajivači biljnih kultura. Putin želi do 2020. smanjiti uvoz mesa za dvije trećine do 2020. godine, a ostatak će se uvoziti iz Brazila s kojim jačaju partnerski odnosi. Zbog toga će se u razvoj stočarstva uložiti dodatnih 3,8 milijarde eura, uz već najavljenih 7,4 milijarde eura.
10 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta je zapušteno u Rusiji zbog neravnopravne ekonomske borbe.
Rusija se vraća korištenju dostupnih resusra. Nakon raspada SSSR-a, 10 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta je zapušteno. Dok je u Rusiji divljao nekontrolirani kapitalizam, tamošnji poljoprivrednici su propadali u surovoj borbi na slobodnom tržištu. Dok su oni bili prepušteni zakonima slobodne ekonomije, konkurencija su im bili poljoprivrednici sa zapada koje su izdašno subvencionirale njihove države.
Odraz te neravnopravne ekonomske borbe jesu milijun zapuštenih hektara, koje sada Moskva želi ponovno staviti u funkciju. Rusko Ministarstvo poljoprivrede najavljuje da će za potporu agroindustrije izdvojiti oko 71,3 milijarde eura u idućih pet godina, kako bi to ostvarilo.
Foto: depositphotos.com, simazoran
Tagovi
Autor