Pretraga tekstova
Donesen je i plan upravljanja kriznom situacijom za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa, kojim se propisuju mjere koje se sprovode u slučaju pojave ove bolesti papkara.
Vlada Republike Srpske donijela je odluku o formiranju Kriznog centra za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa i kuge malih preživara. Ovo tijelo bit će zaduženo je za sprovođenje svih mjera propisanih legislativom na snazi u slučaju pojave navedenih bolestima području RS-a.
Odluka će stupiti na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske", uslijed hitnosti sprovođenja mjera koje se odnose na zaštitu zdravlja životinja, od naročito opasnih zaraznih bolesti kakve su slinavka i šap i kuga malih preživara.
Za rukovodioca Kriznog centra određuje se pomoćnik ministra za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Donesen je i plan upravljanja kriznom situacijom za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa, kojim se propisuju mjere koje se sprovode u slučaju pojave ove bolesti papkara.
"Glavni cilj donošenja ovog plana je smanjivanje rizika i opasnosti od pojave slinavke i šapa kod domaćih i divljih životinja, sprečavanje unosa virusa, postizanja i očuvanja statusa slobodnog od slinavke i šapa i stvaranje uslova za nesmetan promet životinja i proizvoda", saopćeno je iz Vlade RS.
Ovaj plan omogućava efikasno sprovođenje propisanih mjera, brzu i koordiniranu mobilizaciju svih predviđenih resursa, čime se sprečava širenje bolesti i smanjuju negativne posljedice koje utiču na razvoj stočarstva i proizvodnju sigurne hrane.
BiH primjenjuje hitne mjere sprečavanja slinavke i šapa: Spremni i na zabranu uvoza
Suzbijanje i iskorjenjivanje slinavke i šapa u slučaju pojave bolesti koja ima razmjere epizootije sprovodit će organi, organizacije i veterinarska služba RS-a, preko Republičkog kriznog centra, odnosno lokalnog kriznog centra, koji se formiraju na lokalnom nivou na način utvrđen ovim planom.
Tagovi
Slinavka i šap Kuga malih preživara Krizni centar Plan upravljanja Propisane mjere Vlada RS
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeno više od 7 miliona KM poticaja za šest mjera u RS
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske uplatilo 7.072.888 KM za podsticaj u poljoprivredi i to za 1.684 korisnika podsticaja. Plaćene su sl...