Poljoprivreda je, nakon trogodišnjeg rata u Iraku, počela postepeno da se oporavlja. Fokus na oporavku države je i na izgradnji kuća, bolnica, škola, puteva i uništenih fabrika, ali i na razvoju poljoprivrede.
Navedene mjere neophodne su kako bi se život građana u toj zemlji oporavio i normalizovao, a investiranje u obnovu svega pomenutog zahtjeva novčana sredstva u vrijednosti od oko 80 milijardi dolara, zaključeno je na posljednjoj donatorskoj konferenciji u Kuvajtu.
Stotine hiljada stanovnika Iraka raseljeno je zbog višedecenijskog nasilja u toj zemlji, a sada je polako počelo da se radi na stabilizovanju svih segmenata. Poljoprivreda je jedan od sektora u kojima je uočen oporavak.
Zahvaljujući postepenoj normalizaciji života, u toj zemlji počelo je razvijanje poljoprivrede na zapuštenim i uništenim poljima. Oblast Lahtreba u provinciji Salahudin, bila je prepoznatljiva kao "voćnjak Iraka".
Međutim, iako su se mnogi mještani vratili u namjeri da ponovo obezbjede sebi i svojoj porodici život u ovom mjestu i posvete se poljoprivredi, kažu, i dalje postoji strah.
"Teška je noć iza nas. Opet smo čuli ekplozije u daljini", kaže povratnica u Salahudin Matrina Nsaif.
I ostali povratnici se boje.
"I dalje je kaotično. Strah je neizbježan", navodi povratnik u Lahtreb Kutaiba Falal.
Lahtreb je selo koje je živjelo od poljoprivrede. Stanovništvo se bavilo prije svega voćarstvom, a najdominantnije vrste bile su grožđe, dinje, breskve i nar. Pored voćarstva, u proizvodnji poljoprivrednika u Lahtrebu bilo je zastupljeno i povrtarstvo.
Međutim, prije šest godina većina stanovnika otišla je odatle zbog rata i velikog straha. Najčešće su odlazili u druge dijelove države, ali prije nekoliko mjeseci mnogi su počeli da se vraćaju u ovo selo u nadi da će imati miran život i ponovo razviti svoju poljoprivrednu proizvodnju.
"Kada sam se vratio, osjetio sam bol u grudima kada sam vidio staru farmu", navodi Falal.
Prije četiri godine počeli su prvi mještani da se vraćaju u Lahtreb, a do sada se na svoje farme i imanja vratilo više od 80 odsto nekadašnjeg stanovništva. Međutim, slika koju su zatekli bila je teška. Uništene kuće, zapuštena i uništena polja i voćnjaci, ono je što je rat ostavio za sobom.
"Kuća je bila spaljena. Sve je nestalo. Ali smo se nekako snašli", rekla je Nsaif.
Kako bi se stanovnici ovog mjesta vratili u svoje kuće sprovode se mnogi projekti. Kanal u Lahtrebu je, uz pomoć UNHCR-a, Agencije UN za izbjeglice, očišćen i popravljen, a uloženo je i u sistem za navodnjavanje i u obnovu mostova, piše RTS.
Tagovi
Autorica