Radnici iz Bugarske bili su smješteni u katastrofalnim sanitarnim uslovima, Tajlanđani su danonoćno brali borovnice, a Poljaci su za rad primali gotovinu i nisu bili obuhvaćeni kolektivnim ugovorom
Europol i Evropska uprava za rad su između 13. i 21. septembra 2023. proveli koordiniranu akciju širom Evrope protiv trgovine ljudima u svrhu suzbijanja radne eksploatacije u poljoprivrednom sektoru. Operacija, koju je vodila Francuska, uključivala je širok spektar organa za provođenje zakona, uključujući policiju, imigracionu i graničarsku službu, inspekciju rada i porezne vlasti iz 17 zemalja.
Akcija velikih razmjera je rezultirala sa 38 hapšenja u kojima su identifikovana 43 osumnjičena trgovca ljudima. Provjereno je 3.148 lokacija, 27.653 osoba, 17.231 dokumenta i 3.204 vozila. Otkriveno je 1.538 radnika koji su bili izloženi eksploataciji i povredama rada, a od toga je 353 lica identifikovano kao moguće žrtve trgovine ljudima.
Pokrenuto je 20 novih krivičnih istraga, 156 novih inspekcija od strane organa rada, otkriveno 29 falsifikovanih dokumenata i utvrđeno 687 poslodavaca koji su počinili prekršaje.
Radnici u poljoprivrednom sektoru suočavaju se sa značajnim rizikom od eksploatacije, što je još više izraženo za one koji rade na sezonskim poslovima.
Istražitelji su širom Evrope uočili slične kriminalne prakse u vezi sa trgovinom ljudima i radnom eksploatacijom u poljoprivredi. Utvrđena su kršenja zakona o minimalnim platama ili radnom vremenu, neusklađenosti između isplata i stvarnog radnog vremena zaposlenih, zapošljavanje maloljetnika, prakse kao što je dužničko ropstvo, uskraćivanje isticanja identiteta ili putnih isprava. Stoga je provjereno hiljade dokumenta te otkriveno da su boravišne dozvole često krivotvorene ili zloupotrebljene. Prisutan je rad na crno, a takvi radnici ostaju van zakona koji ih štiti i često se suočavaju sa užasnim stambenim i sanitarnim uslovima.
Veliki problem su lažni oglasi za posao koje kriminalci koriste kako bi privukli ugrožene osobe koje traže posao.
Otkriveni su radnici iz Bugarske smješteni u katastrofalnim sanitarnim uslovima, Tajlanđani koji su danonoćno brali borovnice, Poljaci koji su za rad primali gotovinu i nisu bili obuhvaćeni kolektivnim ugovorom. Radnici iz Bjelorusije su radili na opasnim strojevima, a nisu prošli obuku upravljanja.
Europol je objavio vodič o tome kako da prepoznate lažne oglase za posao. Europska služba za zapošljavanje (EURES) nudi mrežu od 900 savjetnika koji mogu dati informacije, savjete i pomoć prekograničnim tražiteljima posla putem ličnih kontakata, te ima zvaničnu bazu podataka o ponudama za posao.
Tagovi
Autorica