Poljoprivrednim proizvođačima je grad znao da anulira godišnji rad za nekoliko minuta, a da do toga ne bi došlo, dr Velimir Ćirović je osmislio rješenje.
Prethodnih godina vremenske nepogode su ostavile dubok trag u mnogim domaćinstvima i ono što nije pogodila suša, "na volej" je dočekao grad. Mnogima su usjevi bili desetkovani, izrešetani ili sunčevim zracima ili ledom, a za ovo drugo rješenje je donio iz mašinske struke dr Velimir Ćirović.
Njegovo preduzeće Trailing doo je kroz projekat "Protivgradni top" 2019. godine došlo do serijske proizvodnje ovog proizvoda pod oznakom PGT-A80. Ovaj uređaj je prvenstveno namijenjen za preventivno djelovanje u cilju suzbijanja pojave grada i sprečavanju štete na poljoprivrednim kulturama.
"Za rad uređaja je neophodan gas acetilen. Za generisanje zvučnih jonizujućih talasa, koji se emituju na svakih pet do 10 sekundi, sistem koristi udarno dejstvo produkata sagorijevanja acetilena sa kiseonikom, koji sagorijeva u posebno projektovanoj komori", rekao je Ćirović dodavši da se smiješa acetilena i vazduha u komori za sagorijevanje precizno elektronski kontroliše tako da u produktima sagorijevanja nema dima ili čađi.
Dovoljna količina gasa u prosjeku u toku jedne sezone je sadržana u četiri boce po 50 litara, što iznosi nešto više od 70.000 dinara (1.170 KM).
Sistem je najefikasniji ako se pravovremeno aktivira prije dolaska gradonosnog oblaka iznad štićene zone (što se utvrđuje na radarskoj slici).
"Na osnovu dosadašnjeg iskustva, pokazalo se da je optimalan period za rano aktiviranje između 20 i 30 minuta, kako bi se postigao dovoljan efekat. Uređaj treba da ostane u radu sve vrijeme dok gradonosni oblak ne napusti štićenu zonu, a ukupno vrijeme rada uređaja na osnovu dosadašnje prakse može ponekad da iznosi čak i do 50 minuta", rekao je naš sagovornik.
Ovaj protivgradni top može da zaštiti površinu od oko 80 hektara. Može da se koristi i u urbanim sredinama, jer nema nikakvih štetnih uticaja po okolinu ili živi svijet. Mobilan je i sa njim u paketu dolazi zaštitni kontejner koji je u skladu sa svim sigurnosnim standardima. Moguće ga je transportovati kamionima, prikolicama, po potrebi i traktorom preko pomoćnog nosača jer su dimenzije prilagođene potrebama transportnih sredstava.
"Napajanje uređaja električnom energijom je obezbijeđeno pomoću sistema baziranog na korištenju solarne energije. Podsistem za napajanje obavlja konverziju solarne energije u električnu energiju, koja se akumulira pomoću odgovarajućih baterija smještenih u zaštitnom kontejneru."
Kako je danas sve "na klik", ni ovaj top ne zaostaje za trendovima. Pomoću mobilne aplikacije za praćenje vremena, korisniku stiže notifikacija kada je potrebno aktivirati uređaj, a nakon potvrde omogućava i daljinsku aktivaciju.
"Integrisani GSM/GPRS, SMS i LTE (4G) komunikacioni moduli omogućavaju aktiviranje sistema i permanentno praćenje statusa funkcionisanja uređaja sa udaljene lokacije. Aktiviranje i praćenje rada sistema sa udaljene lokacije je automatsko, a korisnik od uređaja dobija različite informacije o trenutnom stanju sistema, preostalim rezervama gasa, jačini signala, stanja u vezi sa napajanjem i slično", kaže konstruktor ovog uređaja, dodavši da je osim daljinske, moguća i ručna aktivacija.
S obzirom na sve ove karakteristike, za korištenje su dovoljna jedan do dva rukovaoca.
Uređaji se izrađuju po porudžbini, pa cijena zavisi od paketa opreme. Mogu da budu opremljeni sistemom za spoljašnje i unutrašnje osvjetljenje, sistemom za dojavu provale, alarmnim sistemom, audio/video nadzorom…
"U odnosu na inostrane uređaje, cijena našeg je 30 posto niža, a sa sigurnošću mogu da istaknem i prednosti našeg sistema u pogledu kvaliteta, pouzdanosti i mobilnosti", zaključuje naš sagovornik.
Tagovi
Autor