Pretraga tekstova
Navodnjavanje je nedostupno za više od 60 posto poljoprivrednih proizvođača. Naučnici traže načine kako zadržati vodu u zemlji.
Klimatske promjene i sušna razdoblja su faktori koji sve više limitiraju poljoprivrednu proizvodnju. Navodnjavanje je nedostupno za 60 posto uzgajivača žitarica u svijetu. To ugrožava opskrbu hranom za globalno stanovništvo, posebno u regijama koje su pogođene sušom.
Potrošnja vode u te svrhe čini više od 70 posto ukupnih slatkovodnih resursa. Brojni istraživači su pokušavali riješiti ovo pitanje na različite načine.
Prvi sintetički hidrogelovi razvijeni su za poljoprivredu 1960-ih, ali su i dalje neprikladni i nisu u potpunosti efikasni. Njihov problem je bio što vežu vodu, ali je slabo oslobađaju.
Vijest da su istraživači Instituta za nauku o zemljištu Univerziteta u Beču (BOKU) uspjeli stvoriti sredstvo koje može značajno poboljšati ravnotežu vlage u suvim zemljištima i zaštititi ih od negativnih efekata klimatskih promjena, ulijeva nadu. Ono je 100 posto prirodno i napravljeno je od drveta. Može apsorbirati velike količine vode i polako je ispuštati. Ostaje aktivno u zemljištu preko pet godina.
Po obradivim površinama se aplicira pomoću rasipača za stajnjak ili mineralna đubriva.
Riječ je o granulatu koji tek kada se doda voda, pretvara u gel. Granule su izrađene od lignificiranih biljaka, a proces njegove proizvodnje je tajna. No, kreatori kažu da koriste ostatke iz destilerija te prerade celuloze i papira.
Ističu da je biorazgradiv te da je drvo prirodni prethodnik humusa, koji se tijekom godina razgrađuje i rezultira plodnijim tlima. Budući da drvo potječe od otpada iz drvne industrije, proizvod je prikladan za kružno gospodarenje.
"Ovo sredstvo strerilna i pjeskovita zemljišta čini ponovo upotrebljivim", objašnjava dr. Gibson Stephen Nyanhongo, šef istraživačke grupe.
Prema njemu, može apsorbovati kišnicu i hranjive materije, skladištiti ih i vraćati biljkama kada se zemljište osuši, a farmeri mogu da prebrode sušne periode i osiguravaju prinose. Planirano je da se na tržištu nađe od februara 2022. godine.
Tagovi
Granulat Gel za navodnjavanje Navodnjavanje Voda Suša Gibson Stephen Nyanhongo BOKU Inovacija Drveni granulat
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇