Povećane oborine koje su zadesile pojedine dijelove BiH spriječile su poljoprivrednike u njihovim uobičajnim jesenjim radovima zaoravanja i jesenjeg đubrenja oranica. U pojedinim mjestima registrovana su plavljenja poljoprivrednog zemljišta i objekata. Vikend bi trebao donijeti smirivanje vremena.
Povećane oborine koje su zadesile pojedine dijelove BiH spriječile su poljoprivrednike u njihovim uobičajnim jesenjim radovima zaoravanja i jesenjeg đubrenja oranica.
Poljoprivrednici s nestrpljenjem očekuju prestanak intenzivnih padavina koje su u BiH registrovane još od srijede. Najteže su pogođeni dijelovi sjeverne i sjevero-zapadne Bosne, naselja uz korito rijeka Save, Une i Sane. Za pojedine dijelove zapadne Hercegovine FHZ izdao je i upozorenje "crveni meteo alarm" na povećane oborine koje su u nekim naseljima prešle uobičajne vrijednosne parametre za ovo doba godine. Velike probleme u brdskim područjima stvaraju i nabujali potoci, te začepljeni odvodni kanali uz pojedina polja. Mnogi poljoprivrednici se još uvijek nisu oporavili od prošlogodišnjih katastrofalnih poplava, a već su u strahu i zabrinutosti zbog novih. Za sada, jedina nada su optimistične prognoze koje za vikend najavljuju stabilno i suho vrijeme bez padavina.
Obilne kišne padavine proteklih dana prouzrokovale su porast vodostaja na gotovo svim vodotokovima na području USK. Probleme stvaraju podzemne i površinske vode koje su prouzrokovale plavljenje pojedinih dijelova Općine Bosanska Krupa u naseljima Zalug i Govedarnici gdje su zabilježena manja plavljenja poljoprivrednih imanja i pomoćnih objekata. Također izlijevanjem potoka Svetinja poplavljeno je nekoliko objekata i poljoprivredno zemljište. Rijeka Una je još uvijek u svom koritu i ukoliko padavine prestanu, nema opasnosti od njenog izlijevanja. Na području Općine Bihać i naseljima Golubići, Čavkići, Kamenice i Vedro Polje, prema podacima nadležnih službi, pod vodom je bilo oko 60 kuća i nekoliko pomoćnih poljoprivrednih objekata. Zabilježen je i porast rijeke Sane, ali nema naznaka da bi se mogla izliti iz svoga korita te ugroziti kuće i poljoprivredna dobra.
Prema podacima Agencije za vodno područje Jadranskog mora bilježi se konstantan trend opadanja rijeke Neretve, koja je vrhunac dosegla u četvrtak oko 14 sati kada je vodostaj iznosio 854 cm. Najteže stanje je u ruralnim područjima općina: Mostar, Livno, Široki Brijeg, Čitluk, Ljubuški gdje je zabilježeno i najveće plavljenje poljoprivrednih površina, a radi se o privatnim gazdinstvima i imanjima na kojima se nalazila kukuruzovina te manje količine još uvijek neubranog kupusa. U Općini Livno mjestimično su se u polje izlile rijeke Bistrica i Struba, ali za sada nije bilo prijavljenih šteta na poljoprivrednim objektima i zemljištima. Poljoprivrednici u Hercegovini bez straha od intenzivnijih padavina i izlijevanja rijeka u polja i poljoprivredna dobra mogu dočekati vikend, za koji se prema podacima FHZ, očekuje djelimično sunčano i suho vrijeme.
Na većini vodotoka na vodnom području rijeke Save protekli dan zabilježen je manji porast vodostaja, a iz nadležne Agencije za vodno područje rijeke Save saopćeno je da se porast vodostaja kretao oko 4 do 5 cm po satu. Izuzev izlijevanja bujičnih vodotoka, nije registrovano izlijevanje rijeka van korita.
U Općinama Bosanski Novi, Kozarska Dubica i Kostajnici registrovana su plavljenja u pojedinim naseljima pomoćnih poljoprivrednih objekata i poljoprivrednog zemljišta. Iz Civilne zaštite Kozarska Dubica ističu da nema opsanosti od izlijevanja rijeka iz korita te da su većina poplavljenih površina plavljena nadiranjem bujičastih voda. FHZ FBiH i RHZ RS-a u svojim prognozama najavljuju već danas prestanak padavina, te opadanje vodostaja rijeka.
Za vikend koji je pred nama očekuje se više sunčanih radoblja i bez upozorenja meteo alarma za padavine. Metereološke prilike idu u prilog poljoprivrednicima kojima ostaje čišćenje poplavljenih imanja i poljoprivrednog zemljišta nakon povlačenja vode. Još uvijek niti jedna institucija i odgovorna služba nisu uputile poziv za registraciju i prijavu nastale štete koje je zasigurno, ali u ne tako velikom obimu, bilo jer se radi o periodu kada je berba mnogih zasijanih kultura već davno obavljena. I dok čekaju još uvijek naplatu od prošlogodišnjih poplava, poljoprivrednici su doživjeli i novu poplavu ali u mnogo manjem intenzitetu i manjoj šteti.
Nakon povlačenja vode sa poljoprivrednog zemljišta, često ostaje blato, mulj, fekalije te smeće. Sve to, ukoliko se ne poduzmu mjere čiščenja, može ostati pomiješano sa đubrivom i pesticidima nataloženo u njivama, baštama ili voćnjacima. Iako je riječ o veoma brzom povlačenju vode i neakumuliranju kao u prethodnim poplavama, nesumnjivo je da je došlo određenih promjena fizičkog i hemisjskog kvaliteta zemlje.
Prije svega, narušen je mehanički sastav zemljišta, vodno vazdušne osobine i kiselost. Neophodno je nakon mehaničkog čišćenja izvršiti kalcizaciju zemljišta unošenjem kreča. Nakon tretmana sa krečom izvršiti uobičajno duboko oranje čime se popravlja struktura i poroznost, nakon čega se može izvršiti površinsko prehranjivanje parcele NPK đubrivom. Povrće koje je bilo pod vodom, savjetuje se ne konzumirati.
Foto: depositphotos.com, jayafish
Tagovi
Autor