Bit će potrebno najmanje 5 godina da se sanira šteta u poljoprivrednom sektoru i da ravnica ponovno postane plodna
Centralnu grčku regiju Tesaliju poharala je oluja Daniel. Čak je četrnaest smrtno stradalih, pet osoba se vodi kao nestalo, a spašeno je 4.250 ljudi.
Ova je prirodna katastrofa uslijedila nakon prošlomjesečnih razarajućih šumskih požara.
Pčelar se emotivno oprostio od pčela, pastir poginuo spašavajući stoku
Oluja s obilnom kišom pretvorila se u bujice koje su rušile brane, nosile ceste, mostove. Mulj je stigao do krovova kuća u nekoliko sela.
Gotovo 720.000 hektara tesalske ravnice, koja čini više od 25 posto poljoprivredne proizvodnje u zemlji, pretvorilo se u golemo jezero. Poplavljena područja ostala su bez struje i pitke vode. Regionalni guverner Tesalije Kostas Agorastos kaže da se šteta procjenjuje na 2 milijarde eura ili više, piše protothema.
Stručnjak za upravljanje katastrofama Efthymios Lekkas izjavio je da će biti potrebno najmanje 5 godina da se sanira šteta u poljoprivrednom sektoru i da ravnica ponovno postane plodna.
"Nije samo potpuno uništena ovogodišnja poljoprivredna proizvodnja, nego u naslagama gline i mulja debljine najmanje pola metra neće moći godinama ništa rasti", naglasio je.
"Još nismo shvatili razmjere štete. Suočavamo se s katastrofom koja može biti veća, ekonomski gledano, od potresa 1999., a što je bila najveća katastrofa u novijoj historiji naše zemlje", komentirao je za ieidiseis.
Nažalost, uginulo je mnogo životinja koje su držali tamošnji poljoprivrednici. Osim štete koju su pretrpjeli, sada im prijeti i zaraza jer leševi još uvijek stoje u poplavljenim područjima, prenosi voanews.
"Možda smo preživjeli poplave koje su potopile naše gradove i domove, ali smrad životinjskih lešina u raspadanju... Naše kokoši, naše koze, zečevi i ovce… To je užasno i ubit će nas", upozorava poljoprivrednica Hara Petropoulou te kaže kako joj ne preostaje ništa drugo nego da sama odvuče uginule ovce i očistiti objekte gdje su boravile životinje.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica