Pretraga tekstova
Naučnici su potvrdili da slatke materije koje mravima služe kao rezervna hrana imaju jedinstveno djelovanje na bakterije i gljivice.
Med koji proizvode australski mravi ima jedinstveno antimikrobno djelovanje protiv bakterija i opasnih gljivica, rezultati su istraživanja koje je proveo tim australskih naučnika sa Univerziteta u Sidneju i Instituta za infektivne bolesti u Sidneju.
Oni su ispitali farmaceutski potencijal mrava Camponotus inflatus, vrste pronađene u pustinjskim područjima, uglavnom u zapadnoj Australiji i na sjevernoj teritoriji.
Karakteristika ove vrste je da imaju jedinke za tov. Mravi radnici ih hrane nektarom i slatkim materijama, zbog čega im se želudaci pune medom i poprimaju proziran izgled ćilibara. Oni postaju neaktivni i pravi rezervoari hranjivih materija za periode kada nema druge hrane.
honeypot ant!
U narodnoj medicini autohtonih naroda su veoma cijenjeni. Koriste se kao lijek za upalu grla, melem protiv upala i rana. Otkriveno je da med od mrava ima potpuno drugačiji mehanizam djelovanja u odnosu na pčelinji, jer sadrži jedinjenja koja imaju antimikrobno dejstvo.
Efikasan protiv dvije vrste gljivica, Aspergillus i Cryptococcus, koje možemo naći u zemljištu. Pretpostavljaju da je sposobnost inhibicije njihovog rasta evoluirala kako bi spriječila gljivice da napadnu kolonije mrava.
Patogene gljive takođe mogu izazvati ozbiljne infekcije kod ljudi sa oslabljenim imunološkim sistemom, kao što je Staphylococcus aureus.
Tagovi
Australijski mravi Camponotus inflatus Med Med od mrava Narodna medicina Antimikrobno djelovanje
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.