Kako izmjene visokih vrijednosti temperatura i velikih količina padavina utiču na poljoprivredne usjeve diljem svijeta?
Prognozirana suša u žitnici crnomorskog regiona vjerovatno će smanjiti prinose suncokreta i kukuruza, dok jaka kiša u SAD-u nakon gotovo rekordnih temperatura prijeti uzeti danak usjevima, smanjujući svjetske zalihe i gurajući cijene prema gore.
"Vremenska prognoza za region Crnog mora predstavlja veliku opasnost", rekao je Chris Hyde, meteorolog u američkom Maxaru, dodajući da će očekivane padavine u julu i augustu biti ispod normale, izvijestio je Reuters.
Ističu kako su rekordne temperaturne vrijednosti u glavnim globalnim poljoprivrednim regionima odgodile sjetvu i naštetile usjevima u razvoju, a veliki dijelovi poljoprivrednog zemljišta u Rusiji, Kini, Indiji i dijelovima Sjedinjenih Država suočeni su sa iznimno vrućim uslovima i padavinama ispod normale.
Globalne cijene pšenice skočile su u maju na najvišu razinu u 10 mjeseci nakon što su nepovoljni vremenski uslovi smanjili prinose usjeva u Rusiji, najvećem izvozniku.
Visoke temperaturne vrijednosti u južnoj Rusiji pogodit će usjeve zbog nedostatka vlage u tlu, a to se očekuju i na Uralu, Zapadnom Sibiru i Transbaikaliji, objavio je ruski hidrometeorološki centar u prognozi.
U južnoj i istočnoj Ukrajini također je bilo vruće i suho vrijeme, sa oborinama između 1. maja i 10. juna samo 20-50 posto normalnih, prema državnom prognostičaru, sa sušom koja je ometala razvoj ozimih i proljetnih usjeva u dijelovima Harkova i Donjecke regije.
"Mjesec maj u Ukrajini pokazao se kao jedan od najsušnijih u posljednjih 30 godina", rekli su državni prognostičari. "U sjevernim regionima, posebno u Žitomiru, tuča je oštetila proljetne kulture kao što su kukuruz, soja i suncokret."
U SAD-u, najvećem izvozniku hrane, intenzivna vrućina zahvatila je dijelove istočne obale, zbog čega je vlada u ponedjeljak smanjila postotak kukuruza i soje ocijenjenih dobrim i izvrsnim. Prekomjerne kiše u ključnoj regiji Srednjeg zapada i prognoze za još oborina povećale su strah od poplava.
U Aziji se očekuje da će obilne kiše ublažiti ozbiljnu sušu u dijelovima Kine, najvećeg kupca soje, dok će kiše tijekom monsuna u Indiji, koje su za petinu ispod normale, vjerojatno oporaviti usjeve. Kineski meteorološki centar rekao je za Reuters da će dijelovi sjevernih, sjeveroistočnih i zapadnih provincija imati više oborina od jula do septembra, što će potaknuti rast usjeva.
"Ali oborine će biti intenzivne u nekim područjima, bit će potrebno paziti na brze promjene suša i poplava", navodi se, dodajući da veća vlažnost takođe može povećati rizik od bolesti i štetočina.
Očekuje se da će vrijeme u Australiji biti normalno, sa kišom u nekim područjima većom od prosjeka, što će poboljšati izglede za usjev pšenice, dok se uglavnom normalno vrijeme predviđa u narednim mjesecima u Argentini i Brazilu.
Tagovi
Autorica