Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Talenti EU regija
  • 29.04.2025. 10:30

Ne zaboravite na sebe: Sandra Eimane o važnosti brige za mentalno zdravlje na selu

U svakom poslu ima izazova, zato treba biti prilagodljiv. Ne bojte se učiti u hodu, poručila je Sandra Eimane, predsjednica Udruženja mladih poljoprivrednika Latvije

Ne zaboravite na sebe: Sandra Eimane o važnosti brige za mentalno zdravlje na selu
Foto: RTV Slovenija
  • 70
  • 6
  • 0

Sandra Eimane predsjednica je Udruženja mladih poljoprivrednika Latvije te vodi aktivan život. Naime, osim predsjedničkih dužnosti, upravlja i porodičnim gazdinstvima svoje i partnerove porodice. Posebno je posvećena problemima mentalnog zdravlja među mladim poljoprivrednicima, u zemlji koja bilježi značajan odljev stanovništva jer Latviju, s 2,2 miliona ljudi, svake godine napusti oko 1 % populacije, uglavnom mladih.

"U odboru nas je pet, a u uredu jedna osoba. Imamo više od 220 članova iz cijele Latvije. Bavimo se i mentalnim zdravljem, temom o kojoj niko ne voli govoriti. Niko ne voli pričati o emocijama - poljoprivrednici za to jednostavno nemaju vremena", kaže Sandra.

Studirala je u glavnom gradu Rigi, ali je uvijek znala da želi ostati na selu. "Osjećam veću slobodu, zajednica je manja. Volim učestvovati u seoskim aktivnostima. Ovdje se međusobno podupiremo. Lijepo je upoznati istomišljenike, druge poljoprivrednike koji razumiju tvoje probleme. Ljudi i osjećaji su najvažniji."

Na selu ostali jer tu imaju sve

Za nju je svaki dan drugačiji i izazovan. Kaže da su jako prilagodljivi, a sve ide ako ste strpljivi. Poljoprivreda je, poručuje, stalno promjenjiva, nikad ne znaš šta će biti.

U selu Valgunde, u središnjoj Latviji, Sandra i njezin partner Eriks Strautnieks vode dva gazdinstva koja sarađuju - zajednički koriste mašine i radnu snagu. Uzgajaju pšenicu, uljanu repicu i grah, a zimi se bave šumarstvom. Modernizirali su svoju opremu, prikolica za istovar pšenice nadograđena je s Wi-Fi sistemom i pet kamera koje omogućuju potpuni nadzor oko prikolice i kombajna putem tableta.

poljoprivrednici
Iako njihova gazdnstva sarađuju, trude se odvajati posao od porodice

"Rad je tako mnogo sigurniji i učinkovitiji", objašnjava Eriks. "Puno toga smo morali sami rješavati. Kao djetetu, garaža mi je bila vrtić. Otac je ondje popravljao stvari jer nismo imali mnogo novca pa smo morali biti domišljati, ne kupovati novo."

Njih su dvoje odlučili ostati na selu jer kažu da tamo imaju sve. Pogotovo mirne i tihe večeri te šetnje uz rijeku koja je 200-tinjak metara od njih.

Rad s državnim agencijama i organizacijama

Latvijski Klub mladih poljoprivrednika u kojem djeluje ima poseban značaj - pokazuje mladima da je biti poljoprivrednik cool i ugledno zanimanje. U organizaciji je zastupljeno najmanje 12 poljoprivrednih grana, a članovi su u dobi od 20 do 40 godina. Klub djeluje i na državnom i na europskom nivou, što je ključno u raspravama o evropskim propisima.

"U državi dobro sarađujemo s ministarstvom, platnim agencijama i drugim organizacijama. Članovi smo i Latvijskog udruženja poljoprivrednih organizacija koje okuplja 52 organizacije iz sektora ratarstva, šumarstva, vrtlarstva..." dodaje Sandra.

Andrejs Vitolinš, iz Vijeća za saradnju Latvijske poljoprivredne organizacije, naglašava: "Hvalimo se da je Latvija najzelenija država na svijetu, ali moramo itekako raditi da to tako i ostane."

Pronađite ispušni ventil

Poljoprivreda je obično porodični posao, a Sandra ističe prednosti i izazove tog modela: "Rad s porodicom je dragocjen, ponekad lakši, ali katkad i stresniji". Zbog toga naglašava važnost pronalaska granice između posla i porodice. Udruženje stoga pruža siguran prostor za razgovor o svim izazovima, nudi praktičnu edukaciju i omogućuje razmjenu iskustava među poljoprivrednicima.

"U svakom poslu ima izazova, zato treba biti prilagodljiv. Ne bojte se učiti u hodu", rekla je. Njez partner naglašava važnost balansa i kaže kako ne treba dopustiti da cijela ličnost bude vezana samo uz poljoprivredu. On je ispušni ventil pronašao u sportu - odbojci pa moguće frustracije, dodaje, prenese na loptu i suparničku ekipu.

Za kraj, Sandra šalje poruku mladim farmerima: "Budite strpljivi, ne tražite previše od sebe. Nađite ravnotežu između ličnih potreba i ljubavi prema poljoprivredi. Ne zaboravite na sebe. Znamo koliko posla treba obaviti, no moramo se sjetiti da smo prije svega - ljudska bića."

Projekt Talenti EU regija, kojeg sufinancira Europska unija, fokusiran je na europski demografski problem odljeva mozgova. Budući da se neke regije bore s rastućom nerazvijenošću i nedostatkom talenata, serijal emisija RTV Slovenije se bavi upravo problemom manjih regija koje napušta mlado i visokoobrazovano stanovništvo. Kroz 26 emisija predstavit će se dobre prakse iz 11 europskih zemalja koje su se uhvatile u koštac s ovim sve brže širućim trendom.


Tagovi

Talenti EU regija RTV Slovenija Sandra Eimane Mentalno zdravlje Mladi poljoprivrednici


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)