Ako pogledamo količine prodaje, čini se da se u FBiH najviše jede krompir, kojeg je u novembru prodato više od 61 tone. No, dvije kulture cjenovno dominiraju.
Prošlog mjeseca građani su na pijacama pazarili poljoprivrednih proizvoda za 1,7 miliona maraka, odnosno oko 30 posto više u odnosu na novembar lani. Pokazuju to podaci Federalnog zavoda za statistiku o vrijednosti prodaje na tržnicama u 11. mjesecu ove godine.
Najviše se prodavalo povrće, potom mlijeko i mliječni proizvodi, te voće, perad i jaja, ostali proizvodi i žita.
Povrće je imalo čak 44,8 posto učešća u ukupnoj prodaji. Ako pogledamo cijene, od povrća je najbolje uzgajati grah i bijeli luk, jer su ove dvije kulture imale najviše cijene.
Naime, kilogram bijelog luka je prosječno koštao 8,90 KM, a u novembru je prodato 5.624 kilograma, u vrijednosti 50.185 KM. Grah, suho zrno, košta 7,60 KM/kg i prodato je ukupno 9.517 kilograma, za više od 72 hiljade maraka.
Ako pogledamo količine prodaje, čini se da se u FBiH najviše jede krompir, kojeg je u novembru prodato više od 61 tone, a pijačna cijena po kilogramu iznosila je 1,90 KM. Iza krompira, po količini prodaje povrća slijede kupus, paprika, crni luk i paradajz.
Od voća, na pijaci su najskuplji orasi u jezgri, za čiji kilogram je valjalo izdvojiti 18,80 KM, a prodato je nešto više od tri hiljade kilograma. Zato su jabuke išle "k’o po loju", čak 39,5 tona prodato je na pijacama u prošlom mjesecu, po cijeni od dvije marke za kilogram.
Očekivano u ovom hladnijem dijelu godine, dobru prodaju zabilježile su i mandarine i limun.
Kada je riječ o mlijeku i mliječnim proizvodima, sir bilježi najvišu prosječnu cijenu. Kilogram se kreće oko 10 maraka, a prodato je 21.775 kg. Po količini ne zaostaje ni svježe kravlje mlijeko, kojeg je u novembru prodato više od 23 hiljade litara, a košta 2,10 KM/l.
Izdvojimo još i med čija je prosječna novembarska cijena bila 23,8 KM, a prodato je 3.664 kg.
Kompletan izvještaj o prodaji poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama pogledajte u dokumentu ispod ovog teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica