Pretraga tekstova
Obe strane iz svoje perspektive ulaze u pregovore. Šta bi to značilo za svjetsko tržište?
Poslije apela UN-a da se otvore ukrajinske luka na Crnom moru, Moskva je saopštila da će sankcije Rusiji morati biti revidirane, navodi Reuters.
Ukrajina je najveći svjetski proizvođač žitarica, a većina robe se izvozila preko crnomorskih luka. Njene željeznice nemaju kapacitet za prevoz velikih količina. Isti slučaj je i s malim lukama na Dunavu u Rumuniji i Bugarskoj.
Šef UN-a: Pet je koraka za sprječavanje ogromne gladi - Svjetska banka nudi 30 mlrd dolara
Izvršni direktor Svjetskog programa za hranu (WFP) David Beasley je apelovao na ruskog predsjednika Vladimira Putina da otvori luke i osigura siguran prolazak brodovima. WFP inače obezbjeđuje hranu za oko 125 miliona ljudi i kupuje 50 posto žitarica iz Ukrajine.
Sigurno je da će Rusija nastojati da ublaži sankcije koje su nametnute od strane SAD-a i EU,a koje ometaju normalnu slobodnu trgovinu, uključujući prehrambene proizvode, pšenicu, đubriva i druge proizvode.
Od početka sukoba izvoz žitarica je smanjen za pola u odnosu na prošlu godinu. Rusija i Ukrajina su zajedno činile skoro trećinu globalnih zaliha pšenice, a sama Ukrajina je veliki izvoznik kukuruza, ječma, suncokretovog i repičinog ulja. S druge strane Rusija i Bjelorusija čine više od 40 posto globalnog izvoza biljnih đubriva, posebno potaše.
Pregovori traju, a svaka strana ima svoje zahtjeve.
Tagovi
Rusija Ujedinjene nacije Izvoz žitarica Izvoz đubriva Pregovori David Beasley
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.