Pretraga tekstova
Poljoprivrednik tvrdi da je samo htio potvrditi da je dobio ugovor, sud je presudio u korist kupca koji je "like" smatrao dogovorenim poslom
Farmer Chris Achter iz Saskatchewana u Kanadi dobio je visoku kaznu zbog korištenja emojija "palac gore" u SMS poruci koja je sadržavala ugovor o kupnji lana.
Iako Achter tvrdi da je na taj način samo htio potvrditi da mu je došla poruka, sud je presudio da je riječ o ugovornom sporazumu. A budući da nije ispunio obaveze prema tom ugovoru, morat će platiti 82.000 kanadskih dolara (56.655 eura, op.a.) odštete, piše BBC.
Naime, kupac žitarica i uljarica, Kent Mickleborough je 2021. želio kupiti 86 tona lana od Achtera. Prema izjavi pred sudom, on je o mogućoj kupnji u studenom te godine telefonski razgovarao s Achterom
Nakon toga je poslao farmeru nacrt ugovora s porukom "molim potvrdite ugovor o lanu".
Achter je kliknuo na "palac gore", ali nije isporučio lan do dogovorenog datuma.
Mickleborough tvrdi da je imao dugogodišnji poslovni odnos s farmerom koji je i ranije prihvatao ugovore putem tekstualnih poruka što ga je navelo da vjeruje kako je potvrdom na ugovor pristao na prodaju.
No, farmer kaže da je emojijem "palac gore" samo želio pokazati da je primio ugovor. No, pri tom nije dao saglasnost s uvjetima tog dokumenta.
Ipak, sudac je stao na stranu kupca pozvavši se na definiciju emojija prema Dictionary.com, koja kaže da se emojiji u digitalnoj komunikaciji koriste za izražavanje pristanka, odobravanja ili ohrabrenja.
Kaže da iako je vlastoručni potpis klasičan prikaz potvrde identiteta, to ne sprječava pojedince da koriste savremene metode poput emojija za potvrdu ugovora te da on može poslužiti kao digitalni potpis.
Tagovi
Palac gore Ugovor o kupnji Kanadski farmer Kupnja lana Kent Mickleborough Suglasnost Nesporazum Definicija emojija Digitalna komunikacija
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!