Dopisi otišli na više adresa - na potezu su premijeri i ministri. Ne ispune li zahtjeve, poljoprivrednici će mehanizacijom zatvoriti petlju Šićki Brod iz svih pravaca.
Na adrese premijera Federacije BiH i Tuzlanskog kantona, Nermina Nikšića i Irfana Halilagića, te kabinete ministara poljoprivrede, Kemala Hrnjića i Fedahije Ahmetovića, Udruženje proizvođača mlijeka TK uputilo je u srijedu, 21. maja, dopise sa različitim zahtjevima. No, zaključak je u oba dopisa isti i vrlo precizan:
"Ukoliko ne dođe do ispunjenja naših zahtjeva, proizvođači mlijeka sa područja Tuzlanskog kantona idu u organizovanje masovnih protesta gdje je planirano da se sa traktorima zatvori Šićka petlja iz svih pravaca."
Na ulicu će, kako pojašnjavaju, zbog neisplaćenih poticaja za mlijeko i neusvajanja pravilnika za ruralni razvoj FBiH.
"Ovo je prva godina od kada se isplaćuju poticaji, a da proizvođačima neće biti isplaćena prethodna godina do 1. juna. To znači da će se sjetva završiti bez podrške Ministarstva. Nikada kao ove godine pravilnici nisu kasnili", navodi Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK koje okuplja 1.270 članova, a kako ističe, najbrojnije je i na području Federacije BiH.
U dopisu upućenom federalnom premijeru i ministru, naveli su zaključke koje je članstvo donijelo na sastanku 19. maja, a kojima traže:
Istovremeno, u dopisu upućenom kantonalnim vlastima napominju da su od početka ove godine održali četiri sastanka, te svoje zahtjeve ranije i usmeno i pismeno dostavili resornom kantonalnim ministru.
"Suočeni smo sa situacijom da se bavimo strateškom proizvodnjom, najtežim poslom koji postoji i jedinom proizvodnjom gdje finalni proizvod izlazi iz fabrika Tuzlanskog kantona na police u BiH i Evropsku uniju i zemlje CEFTA-e, a dobijamo od kantpnalnog ministarstva takav odnos da nam se u zadnje dvije godine umanjuju sredstva za poticaje", pojašnjava Glibanović.
Pored enormnog povećanja kantonalnog budžeta za poljoprivredu, farmeri ističu kako se proizvođačima mlijeka dvije godine smanjuju sredstva podrške. Preciziraju da je 2023. godine za nabavku priplodnih junica isplaćivano 1.000 KM/grlu, dok je programom za 2025. planirano 700 KM. Isto umanjenje primjetno je i kod podrške za uzgoj junica, poredeći prošlu i ovu godinu, sa 1.000 na 700 KM. Za proizvodnju mlijeka, odnosno kroz podršku po grlu, prije dvije godine isplaćeno je oko 3 miliona KM, a lani oko 2,8 miliona KM.
S tim u vezi, u 2025. godini, zahtijevaju sljedeće iznose podrški s kantonalnog nivoa:
Na ulici, kako kažu, ne žele tražiti svoja prava, no ako se zahtjevi ne ispune drugu opciju ne vide. Protesti su planirani za 2. juni 2025. godine, a ovih dana će, dodaju, uputiti zahtjev u MUP TK.
Tagovi
Autorica