Svi koji žele učestvovati, provode dva sata ručno uklanjajući korov na dionici dugačkoj 32 kilometra uz željeznicu, a sve kako bi sebi, ali i budućim generacijama omogućili život bez hemikalija.
U austrijskoj saveznoj državi Koruška, duž nekorištne željeznice izrasli su korovi koji mašinovođama predstavljaju velik problem, a kao najbrže rješenje za njihovo uklanjanje našao se glifosat koji su odobrile vlasti kao i uprave željezničke stanice.
No, brojni stanovnici toga kraja oštro su osudili taj potez i pokrenuli inicijativu za ručno uklanjanje te tako pokazali kako se i na potpuno prirodan i ekološki način neželjene biljke mogu suzbiti.
"Sve je više studija koje pokazuju kako glifosat ima štetan pa čak i smrtan uticaj na pčele, a brojna istraživanja takođe su otkrila i kako je kancerogen za ljude. Naravno, on bi bio jeftino i brzo rješenje za uklanjanje korova na željeznici, ali po koju cijenu? Riskirati rad stotina poljoprivrednika, proizvođača i pčelara koji godinama rade na pružanju kvalitetnih proizvoda lokalnoj zajednici?", istakao je jedan građanin Koruške.
Inače, 2016. godine zatvorena je željeznica na dionici između Hermagora i Kötchach-Moutena jer nije bila dovoljno profitabilna. Međutim, grupa mještana se usprotivila odluci, tvrdeći da bi ostavljanje tog područja bez željezničke veze duge 32 km, teško pogodilo turizam. Vlasti su je ipak odlučile otvoriti, a prije toga morao se ukloniti korov koji je zakrčio put.
Stanovnici tog dijela Koruške slučajno su otkrili da će se rastinje ukloniti glifosatima. Primjetili su u vagonima karnistere sa nepoznatim sadržajem. Kada su upitali djelatnika željeznice o čemu je riječ, a on im otkrio, odgovor je ostavio gorak ukus.
Nakon što se vijest proširila među mještanima, brojni su se digli na noge i počeli osuđivati vlast, najviše jer je u tome području turizam jako razvijen. Aktivisti iz organizacija Slow Food Convivium-a i Alpe Adria Convivium počeli su tražiti alternativu te su razgovarali sa udruženjem željeznica Gail, ali nažalost kompromis nije postignut.
Njemačka će od kraja 2023. godine zabraniti upotrebu glifosata?
Tada su ljudi uzeli stvari u svoje ruke i organizovali peticiju, a u samo tri dana uspjeli su prikupiti gotovo 4.000 potpisa o čemu se pisalo i govorilo u svim lokalnim novinama i nacionalnoj televiziji. Nakon toga, zajednica koja uključuje lokalne pčelare, poljoprivrednike i vlasti dogovorila se kako se glifosat ipak neće koristiti, a djelatnici željezničke stanice prihvatili su inicijativu ručnog uklanjanja, pišu agronovinite.
Svi koji žele učestvovati, provode dva sata na dionici dugačkoj 32 kilometra uz željeznicu, a sve kako bi sebi, ali i budućim generacijama omogućili život bez hemikalija.
Tagovi
Autorica